• DOLAR 32.821
  • EURO 35.684
  • ALTIN 2548.558
  • ...
Siyonistlerin Afrika Birliğine gözlemci üye olmasına 7 Arap ülkesi itiraz etti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Mısır'ın "Mısri el-Yevm" gazetesi ve Moritanya merkezli Sahra Medya Ajansında yer alan haberlere göre, aynı zamanda Afrika Birliğine üye 7 Arap ülkesinin temsilcileri, siyonistlerin gözlemci kabul edilmesi kararıyla ilgili AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki'ye sözlü itiraz notası iletti.

Mısır, Cezayir, Komor Adası, Tunus, Cibuti, Moritanya ve Libya'nın AfB merkezinin bulunduğu Addis Ababa'daki elçileri tarafından iletilen notalarda, söz konusu Afrika ülkelerinin AfB'nin Filistin davasına verdiği desteğe vurgu yaptığı ve siyonistlerin Afrika Birliğine gözlemci üye olarak kabul edilmesine itiraz ettiği dile getirildi.

siyonistlerin AB'ye gözlemci üye olarak kabul edilmesinin AfB'nin sistemine aykırı olduğu kaydedilen notalarda, "Bu, Komisyon Başkanı'nın takdirine bağlı olarak kabul edilemez. Usul ve siyasi açıdan bir ihlaldir." ifadelerine yer verildi.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Namibya ve Bostvana da siyonistlerin, AfB'ye gözlemci üye olarak kabul edilmesi kararına itiraz etmişti.

Siyonist Dışişleri Bakanlığı, 22 Temmuz'da yaptığı yazılı açıklamada, siyonistlerin 2002'den beri ilk kez Afrika Birliğine gözlemci üye olarak kabul edildiğini duyurmuştu.
Kaynak: Haksöz Haber

Bu haberler de ilginizi çekebilir