• DOLAR 33.195
  • EURO 36.023
  • ALTIN 2550.996
  • ...
Basra'da elektrik krizi halk isyanına dönüşüyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Hava sıcaklığının 50 dereceyi aştığı Irak'ın Basra kentinde halk uzun süreli elektrik kesintilerine tepki gösteriyor.

Halkın tepkisinin devam ettiği süre zarfında elektrik kesintilerinin daha uzun aralıklarla artması Basralıları sokaklara döktü.

"Kentte isyan havası hakim"

Basra kentinde isyan havasının hakim olduğu, halkın kamu ve emniyet binalarını bastığı, bazı polislerin de protestoculara katıldığı belirtiliyor.

Irak'ın petrol rezervleri büyük ölçüde Basra ve çevresinde yer alıyor. Buna rağmen Irak'ın en güneyindeki Basra-Nasıriye-Amara üçgeni ülkenin en fakir bölgelerinin başında geliyor.

Özerk bölge talebi

Kendi kaynaklarının sömürüldüğünü düşünen Basralılar, Irak'ta rejim değişikliğinin yaşandığı 2003'ten bu yana Irak'ın kuzeyindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) benzer bir şekilde merkezi Nasıriye şehri olan Zikar, merkezi Amara şehri olan Meysan ve Basra şehri merkezli Basra illerinin birleşip bir özerk bölge oluşturmasını talep ediyorlar.

Basralı protestocular Bağdat yönetiminin Basralıları küçümsediğini, Basralılara elektriği lüks gördüğünü belirterek elektriğin artık hayati bir hal aldığını, kendi ekonomilerini, elektrik üretim ve dağıtımlarını kendilerinin yönetmek istediklerini belirttiler.

"En azından ekonomik özerklik"

Basra'da artarak devam eden elektrik kesintileri özerklik talebini de daha görünür hale getirdi. Basralılar son protestolarda en azından ekonomik özerklik istediklerini belirtiyorlar. Irak'ta elektriğin çok büyük kısmı petrolden üretiliyor.

Bu petrolün de büyük kısmı Basra'dan çıktığından bölge halkı elektrik arzında Basra'ya ayrıcalık verilmesini talep ediyorlar. Şu anda ise Basralılar elektrik arzında bölge aleyhinde ayrıcalık yapıldığını ifade ediyor.

Önceki yıllarda Basra'da yaşanan protesto gösterilerinde Bağdat hükümeti güçlerinin sert karşılık vermesi, protestocuları öldürmesi dikkat çekiyordu.

Saf değiştiren polisler

Son gösterilerde ise protestocular engellenmedi. Bunda yönetimde polislerin dahi protestoculara katılmasının sert müdahalenin ters tepeceği ve Basra'da büyük bir isyana yol açabileceği korkusunun etkili olduğu tahmin ediliyor.

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir