• DOLAR 8.477
  • EURO 10.059
  • ALTIN 493.789
  • ...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep'te konuştu
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Kılıçdaroğlu, CHP’nin Türkiye genelindeki belediye başkanlarının katılımıyla dün başlayan “Belediye Başkanları Çalıştayı”na katıldı.

Kentteki bir otelde düzenlenen çalıştay CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un konuşmasıyla başladı. Torun’un ardından kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gazianteplilerin Kurtuluş Savaşı’nda verdiği mücadeleyi anlattı.

 

Kılıçdaroğlu, Gaziantep’in aynı zamanda sanayi kenti olduğuna dikkat çekerek, Gaziantep’in bütün Ortadoğu’ya öncü olabileceğini söyledi.

Gaziantep’te bir değişim ve dönüşüm yaşandığını belirten Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde HDP İzmir İl binasına yönelik yapılan saldırı ve işlenen cinayeti kınadı.

“Halkın tercihlerine her ortamda saygı duymamız gerekir”

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde, AK Parti ilçe binasına yönelik molotoflu saldırıyı da kınayan Kılıçdaroğlu, “Hepimiz siyaset yapıyoruz. Sadece CHP’liler değil. Siyasette en büyük hakem halktır. Siyasal partilerin temel hedefi de ülkeye huzuru barışı getirmek, ülkenin nasıl kalkınacağını halka anlatmaktır. Halkın tercihlerine her ortamda saygı duymamız gerekir. Hepimiz kendi politikalarımızı anlatarak, halkın önüne çıkarız. Halk kimi iktidara taşırsa başımızın üstünde yeri vardır. Siyaset halka hizmet etme alanıdır. Bu bağlamda son zamanlarda bazı siyasi kurumlara yapılan saldırıları şiddetle kınamak her siyasi partinin boynunun borcudur. İzmir’de yapılan saldırı, bir kadının hayatını kaybetmesi, bu sabah haberlerde vardı. Hani’de AK Parti’nin ilçe binasına yapılan saldırı, bunları kabul etmiyoruz. Bizim siyaset anlayışımız, fikirlerin yarışmasıdır. Kin, öfke, intikam duygusu değil.” dedi.

“Neden Gaziantep’in nüfusu artıyor da bizim milletvekili sayımız artmıyor?

Konuşmasının devamında partisine yönelik özeleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, “6 bin 317 şehidin verildiği topraklardayız. Güzel şeyler yapıyoruz. Peki, neden Gaziantep’in nüfusu artıyor da bizim milletvekili sayımız artmıyor? Kabahat kimde, Anteplilerde mi bizde mi? Anteplilerde suç yok, kabahat bizde. Gazianteplilere sözümdür, sürekli birileriyle kavga eden bir örgüt istemiyorum. Kimse kusura bakmasın. Dolayısıyla gün hizmet günüdür. Gün çalışma günüdür. Nüfus artıyor, bizim milletvekilimiz yok. Bir dönem burası CHP’nin kalesiydi, ne oldu? Eğer bir partili arkadaşım kendisini değil, partiyi düşünüyorsa, önce Antep’i düşünecek. Antep’te bir çocuk yatağa aç giriyorsa ne il başkanı ne de ilçe başkanı uyuyacak.” diye konuştu.

Siyasetin kirlilikten arınması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, konuşmasının büyük bir bölümünde hükümeti eleştirdi.

“Egemen güçlerin şekillendirdiği topraklarda barış gelmez” diyen Kılıçdaroğlu, “Mısır, Suriye ve İran ile kavga etmeyeceğiz. Kavga hiçbir topluma yarar getirmiş değil.” ifadelerini kullandı.

Çalıştay basına kapalı oturumlarla sürecek. Yarın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun konuşmasıyla da sona erecek.

11’i büyükşehir belediye başkanı olmak üzere 247 belediye başkanın katıldığı çalıştayda, CHP’li belediyelerin geçmiş 2 yılı masaya yatırılacak, önümüzdeki yıllarda neler yapılacağı tartışılacak. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir