• DOLAR 13.526
  • EURO 15.357
  • ALTIN 800.248
  • ...
SON DAKİKA
Türkiye’nin ayçiçek ihtiyacının yüzde 6’sı Adana’dan karşılanıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Kuraklık nedeniyle tüm ürünlerin hasadında sıkıntılar yaşanırken Türkiye, ayçiçek üretiminde dünyada yedinci sırada yer alıyor.

Bölge halkının 'sarı gelinlik' diye tabir ettiği ayçiçeği üretimi hakkında İLKHA’ya açıklamalarda bulunan Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, kentte yaklaşık 15 yıldır ayçiçek üretiminin yoğun olarak yapıldığını söyledi.

 

Adana’da genel olarak yağlık ayçiçeği ekiminin hâkim olduğunu ve ekimlerin tamamlandığını belirten Tekin, ilde yaklaşık 700 bin dekar alanda ayçiçeği üretiminin yapıldığını kaydetti.

Tekin, Adana genelinde ayçiçek rekoltesinin dekarda yaklaşık 300 kilogram olduğunu ifade ederek, kurak bölgelerde buğdayın yanı sıra ayçiçek üretiminin daha fazla olduğunu dile getirdi.

Yaptığı açıklamanın devamında Tekin, “Dünya genelinde yağışlarda sıkıntıların yaşanması ve ülkemizdeki kuraklık sebebiyle ürünlerimiz etkileniyor. Çiftçilerimiz ağustos ayının başlarında hasatlara başlayacaklar. Hasat yaklaşık bir buçuk ay sürüyor. İnşallah çiftçilerimiz mutlu ve bereketli bir sezon geçirir.” dedi. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir