• DOLAR 8.575
  • EURO 10.12
  • ALTIN 495.51
  • ...
Bademde verimi artırmak için erkek badem aşılaması yapıldı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Adıyaman il ve ilçelerinde badem bahçelerinde erkek badem aşılaması için dağıtılan 4 bin ağaç gözüyle ekstra yılda 40 milyon lira girdi sağlanması amaçlanmaktadır.

 

Adıyaman'da fıstığın ek0nomide önemli bir yere sahip olması için çalışma yapacaklarını belirten Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kiyas, "Adıyaman ilimizde 265 bin dekar alanda fıstık yetiştiriciliği yapılan alanımız mevcuttur. Bu alanlarda özellikle döllenmeyle ilgili bazı problemleri keşfettik. Fıstık bahçelerinde erkek ve dişi ağaçlar ayrı ayrı olmaktadır. Dolayısıyla bahçelerimizde erkek ağaç sayısını tespit ettik. Bu çerçevede il Özel idaresinde bir proje uygulayıp fıstıkta verimi artırmaya yönelik bir çalışma başlattık. Bu çalışmanın sonuca ulaşabilmesi için 5 yıllık bir hedef belirledik. Bunun için bahçelerimize göz getirerek aşılama ve tozla çalışması yaptık. Bahçelerdeki yeteri kadar döllenmeyi sağlamak için son baharda erkek fidan dağıtacağız. İlimize toplam 4 bin adet göz getirdik. İlimizin hemen hemen bütün ilçelerinde 3 gün içerisinde erkek göz aşılama çalışması devam edecektir." dedi.

Kiyas, ağaç başına artırılacak verimle çiftçinin ekonomik girdisinin artacağına değinerek, "265 bin dekar alanda bir ağaçta 250 gram verim artışı sağlarsak bugünkü ortalama fiyatlarla yılda yaklaşık 40 milyon lira Adıyaman çiftçisine ilave bir gelir olarak gelecektir. Bu çalışmamızı bu şekilde devam edeceğiz. Toprak, yaprak tahlilleri yapacağız. Bakım ve beslenmeye dönük bir takım çalışmalar içerisinde olacağız. Bu şekilde Adıyaman fıstığı verimini mevcut durumdan öok daha ileriye götüreceğiz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir