• DOLAR 32.263
  • EURO 34.916
  • ALTIN 2425.498
  • ...
Van'da İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi açılışı yapıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından 2018 yılında İskele Mahallesi'nde yapımına başlanan "Van Merkez Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi", Van’ın 50 yıllık arıtma ihtiyacını karşılayacak ve aynı zamanda Van Gölü’nün kirlilikten de korunmasını sağlayacak. Türkiye’nin en iyi ve teknolojik tesislerinden biri olan "Van Merkez Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi" yaklaşık 180 Milyon TL’ye mal oldu. 

112 dönüm arazi üzerine kurulan tesisin açılışına Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın AK Parti Van Milletvekilleri İrfan Kartal, Abdulahat Arvas, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Hamdullah Şevli ve davetliler katıldı.

Tesis açılışından sonra gazetecilere açıklamada bulunan Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, tesisin devreye girmesi ile beraber Van Gölü'nün ciddi anlamda kirlilikten kurtulacağını belirtti.

Bilmez, "Yıllardır göle deşarj edilen atık suların Van Gölü sahilinde dip kıyı çamurunu oluşturmuş. Bu çamur hem ciddi kirliliğe hem de kötü kokuya neden olmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Sayın Emine Erdoğan'ın himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyemiz el ele vererek dip çamur temizliğine başlandı. İnşaallah kısa bir zamanda sahilimizi bu çamurdan arındırarak, Van halkını gölle buluşturacağız. Büyükşehir, İpekyolu, Tuşba ve Edremit belediyelerimizin sahilde ciddi park bahçe çalışmaları var. Bu çalışmalar bittikten sonra Van Gölü sahili hem Van halkına hem de bölge halkını denizle buluşturacak, insanımızın tekrar eskisi gibi fidanlık parkında göle girebildiği bir görünüme kavuşacak. Bu projeyi kentimize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim." diye konuştu. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir