• DOLAR 8.544
  • EURO 10.069
  • ALTIN 482.01
  • ...
Kassam'ın drone'larının arkasındaki isim
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 
Mepa News, Filistin  Direnişinin drone'larını üreten kişi ile ilgili bir haber yayınladı. Haberde Tunuslu Muhammed Zuvari'nin Filistin halkı için ürettiği drone'lardan ve Şehid Zuvari'nin yaşam öyküsünden bahsedildi

Muhammed Zuvari kimdir?

1967 yılında Tunus'un Safakes şehrinde doğan Zuvari, İslami hareketler içerisindeki geçmişiyle tanınıyor.

Tunus'un İslami hareketlerinden Nahda içerisinde yer alan Zuvari, Zeynelabidin Bin Ali yönetimi döneminde hapse atıldı. Hapisten çıktıktan sonra da karşı karşıya kaldığı baskılar nedeniyle ülkesinden ayrılarak birçok Arap ülkesini dolaştı. İlk olarak Libya'ya, daha sonra ise Libya üzerinden Sudan'a geçti.

1991 yılında Suriye'ye yerleşen ve burada çalışmalarına devam eden Zuvari, özellikle drone yapımı ve havacılık mühendisliği üzerine çalıştı.

İnsansız hava araçları ve drone'ların üretim süreçlerini ve ayrıntılarını öğrenen isim, bir süre sonra Kassam Tugayları'na katıldı. Gruba mühendislik ve havacılık teknolojileri konusundaki birikimini sundu. Kassam içerisinde havacılık faaliyetleri yapılmasının önünü açtı.

zuvari.jpeg

Zuvari'nin ismi özellikle 2014 yılındaki savaşta, kendisi tarafından üretilen Kassam tarafından kullanılan "Ebabil-1" isimli drone'a dair haberlerin ardından medyada duyulmaya başladı. işgal çetesi  bu süreçte Zuvari'yi yakından takip etmeye başlamış ve suikast listesine almıştır.

Zeynelabidin hükümetinin düşüşünden sonra Tunus'a geri dönen Zuvari, çalışmalarını burada sürdürdü ve amatör drone eğitimi veren bir kuruluş açtı.

Zuvari, 15 Aralık 2016 tarihinde Tunus'un Safakes şehrinde Mossad tarafından planlanan suikast sonucunda şehid oldu.

Dönemin siyonist çete Savunma Bakanı Avigdor Liberman, suikasta ilişkin "Barış yanlısı değildi. Nobel Barış Ödülü’ne aday da değildi. İsrail menfaatlerini korumak için gerekeni yapar." ifadelerini kullandı.

Zuvari tarafından üretilip geliştirilen drone'ları halen kullanan Kassam Tugayları, son günlerde yaşanan çatışmalarda bu drone'lar arayıcılığıyla rejime ait fabrikalara ve Akdeniz'deki bir doğal gaz platformuna saldırılar gerçekleştirmiştir.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir