• DOLAR 32.409
  • EURO 34.554
  • ALTIN 2454.66
  • ...
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Ramazan Bayramı'na girerken uygulanan tam kapanma, alışagelmiş birçok görüntünün yaşanmamasına neden oldu.

 

Her bayram arifesinde halkın bayram alışverişi için çarşı-pazarları tıka basa doldurduğu gözlemleniyorken bu sene ise aksine birçok yer boş kaldı.

Esnaf, her bayram öncesi alışverişle mutlu olurken bu yıl Ramazan Bayramı arifesinden umduklarını bulamadılar.

Tam kapanma kararının en çok etkilediği tatlıcı sektörü olumsuz etkilendi.

Geçtiğimiz bayramlara oranla bu bayram arifesinde satışlarda düşüş olduğunu belirten tatlıcı esnafı, gelecek bayram arifelerinde salgının son bulup yeniden hareketli günler geçirmek istiyor.

Yaklaşık 17 yıldır baklava ustalığı yapan Mahmut Akdivar, meslek hayatı boyunca ilk defa böylesine sakin bir arife günü geçirdiğini belirterek "Önceki yıllardaki arife günlerinde müşteriye tatlı yetiştiremiyorduk. Tonlarca tatlı satıyorduk. Bu arife gününde malum olduğu üzere tam kapanmadan dolayı halkın dışarıya çıkamaması nedeniyle satışlarda düşüş var. Keşke arife gününde alışverişlerini sosyal mesafe gibi kurallara uyarak yapılsaydı. Biz işletme olarak burada müşterileri belli sayıda kabul edip gönderiyoruz. Tam kapanmaktansa bu ve benzeri tedbirler alınsaydı esnaflar için daha iyi olurdu." dedi.

"Tamamen kapanma olduğu için tatlı alan kişi sadece ev ahalisine göre alıyor"

Sağlığın her şeyden önemli olduğunu ve maddi zararlardan öte maneviyata zarar gelmemesinin daha önemli olduğunu ifade eden Akdivar, "Halk birbirlerinin evlerine gidemediği zaman fazladan tatlı almıyor. Normalde bir tepsi yani 5-6 kilogram tatlı alan kişi şimdi 2 kilogram alıyor. Temennimiz odur ki bu hastalığın bitmesidir. İnşallah daha iyi günler bizi bekleyecek." şeklinde konuştu.  

Salgın süreciyle birlikte bu bayram arifesinin sakin olduğunu ifade eden Akdivar, "Diğer bayramlarda hiç olmazsa arife günlerinde gece saatlerine kadar işletmeler açıktı. Köylerine ya da memleketlerine seyahat edebiliyordu. Fakat şimdi tamamen kapanma olduğu için tatlı alan kişi sadece ev ahalisine göre alıyor. Yani misafirlikler olmadığı için hanedeki kişi sayısına orantılı tatlı alıyorlar. Diğer arifede tam kapanma yoktu, yollar açıktı. Bu yüzden satışlarda bayağı düşüş var."

Künefe ustası Diyar Felek ise "Pandemi öncesi yıllarda, tatlı satışlarımız biraz daha iyiydi. İnsanlar virüsten çekindiği ve tam kapanmadan dolayı dışarıya çıkmıyor. Bu yüzden önceki yıllara göre satışlarda düşüş var. İnşallah virüsün bitmesiyle eski misafirlik kültürümüze geri döneriz. Çünkü tatlı misafirliğe gidenler ya da ev sahipleri tarafından ikram olarak veriliyor. Bu yüzden herkes salgının bitmesini istiyor." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız