• DOLAR 13.396
  • EURO 15.216
  • ALTIN 790.8
  • ...
Uzmanlara göre: Siyonist rejim "demir kubbenin çökmesiyle" yenilmiş oldu
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Uzmanlar, Gazze Şeridi'nden İsrail'e atılan roketler karşısında "Demir Kubbe" adı verilen hava savunma sistemlerinin başarısız kalmasının caydırıcı bir denklem oluşturduğunu belirtiyor.

Siyonist rejimin en çok güvendiği savunma sistemlerinden Demir Kubbe'nin aşılarak Filistinli direniş gruplarının roketlerle Tel Aviv'i hedef alması İsrail'de güvenlik endişelerine yol açtı.

Tel Aviv'in böylesine büyük bir saldırıya uğramasının Rejim tarihinde bir ilk olduğunu belirten uzmanlar, Gazze'ye olası bir kara operasyonun ise Filistin direniş gruplarına yarayacağı görüşünde.

- İşgal rejiminin saldırıları cevapsız kalmıyor

Filistinli siyasi analist ve yazar İbraihm el-Medhun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İşgalcilerin Filistinlilere yönelik saldırılarına karşı tepkinin kaçınılmaz olduğuna işaret ederek "Şüphesiz işgal devletine bir tepki olacaktı. Tel Aviv saldırısı bir ilk değil. 2012 ve 2014 yıllarında da hedef alınmıştı ancak saldılar bu derece yoğun değildi." dedi.

Medhun, şunları kaydetti:

"israil'e bir kerede bu denli büyük bir saldırı ilk kez yapıldı, bu önemli bir gelişme. israil'in vahşi saldırı politikası varsa Filistin direnişinin de caydırma politikası var. israil'in Gazze'ye kara operasyonu başlatmayı düşünmesi direniş kuvvetleri için fırsat olur. O zaman hava saldırıları eriyecek ve bu da Filistinliler için ilk zafer olacak. israil, 2012 yılında bunu denemiş ve geri çekilmişti."

Siyonist rejimin 2014 yılında da Gazze'de sivillerin yaşadığı yerleşim bölgelerine saldırdığını bunun karşılığını ise Filistin direnişi tarafından Tel Aviv'in vurulmasıyla aldığını söyleyen Medhun, bu tepkinin Filistin direniş grupları için önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.

Tel Aviv'in hedef alınmasının, İşgalcilerin savunma sisteminin güvenilirliği konusunda soru işaretleri oluşturduğuna dikkati çeken Medhun, Rejimin işgali altındaki toprakların Filistin direniş grupları tarafından her zaman vurulabileceği gibi bir güvenlik zafiyetinin ortaya çıktığını vurguladı.

- Filistinli gruplar İşgal çetesine karşı yeni caydırıcı bir durum yarattı

Iraklı akademisyen Liga Mekki, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Tel Aviv'in bombalanması israil ile çatışmanın seyrinde önemli bir gelişme. Mevcut savaşın sonucu ne olursa olsun benzeri görülmemiş yeni caydırıcı bir durum yarattı." ifadelerini kullandı.

Mekki, şunları kaydetti:

"israil'in Gazze'yi bombalaması yıkımlara neden olacak ancak zafer getirmeyecek. israil, savunma gücünün çökmesiyle yenilgiye uğradı."

- Siyonist rejim üzerinde "güçlü ve tehlikeli" bir psikolojik etki oluşturacak

Kuveytli uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Dr Abdullah Şayci de Gazze'den Tel Aviv'e atılan roketlerin "tek seferde gerçekleştirilen en büyük bombardıman" sayılabileceğini belirtti.

Bunun İşgal rejimi üzerinde "güçlü ve tehlikeli" bir psikolojik etki oluşturacağını kaydeden Şayci, Gazze'den Tel Aviv'e atılan roketlerin Ben Gurion Havalimanı'nda uçuşların askıya alınmasına, hayatın felç olmasına, yaralanmalara ve maddi kayıplara yol açtığına dikkati çekti.

Şayci, bu bombardımanın silahlı bir örgüt ile dünyanın en güçlü askeri cephaneliklerinden birine sahip, nükleer silahları bulunan ve diğer ülkelere silah ihraç eden Siyonistler arasında bir denge oluşturmasının, söz konusu ülkenin kırılganlığını ortaya koyduğunu söyledi.

- Rejim tarihinde Tel Aviv ilk kez böylesine bir durumla karşı karşıya

Siyonist rejim konusundaki araştırmalarıyla bilinen Filistinli yazar Adnan Ebu Amir, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Siyonist rejimin önemli siyasi analistlerinden Nahum Barnaya'nın, Hamas'ın Tel Aviv'e saldırısıyla birlikte rejimin savunma sistemlerinin sorgulandığını söylediğini aktardı.

Ebu Amir ayrıca, Siyonist rejimin 73 yıllık tarihinde Tel Aviv'in ilk defa böylesine bir durumla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Al Jazeera kanalına telefonla bağlanarak görüş bildiren Siyaset Bilimi Profesörü Muhaymer Ebu Sade de Hamas tarafından atılan roketlerin Demir Kubbe savunma sisteminin başarısızlığını ortaya çıkardığını ve Siyonist rejimin daha fazla dayanamayacağını söyledi.

- Kudüs ve Gazze'deki olaylar

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İşgal çetesinin, Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı.

İşgal çetelerinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları Siyonist rejim tarafına çok sayıda roket fırlatmıştı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir