• DOLAR 8.558
  • EURO 10.084
  • ALTIN 495.9
  • ...
Kuyumcular da halk da altın fiyatlarının düşmesini istiyor
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Son zamanlarda altın fiyatlarındaki artış her kesimi etkilemeye devam ediyor. Artan altın fiyatları nedeniyle kuyumcular iş yapamamaktan, halk ise altın alamamaktan şikayet ediyor. Kuyumcuların da halkın da beklentisi bir an önce altın fiyatlarının düşmesi.

 

Batman’da kuyumculuk yapan Bedrettin Yüce, son yıllarda yaşanan dalgalanma nedeniyle altının güvenilir liman özelliğini kaybettiğini söyledi.

“Hiçbir öngörüde bulunamıyoruz”

Altınla ilgili eskisi gibi bir tahminde bulunamadıklarını belirten Yüce, “Son günlerde altının gramı tekrar 500 liraya kadar yaklaştı ama şu anda gramı 446 liradır. Altının ne olacağı ile ilgili hiçbir öngörüde bulunamıyoruz. Önceleri bir tahminde bulunuyorduk ama şimdi tahmin edemiyoruz. Kim ne derse desin doğru değil. Çünkü bir bakıyorsun bir günde altının gramı 50 lira yükseliyor. Bir bakıyorsun 60 lira aşağı iniyor. Bazen de 10 lira yükseliyor sonrada 15 lira düşüyor. Şu anda altında bir garanti yok, belirsizlik var.” dedi.

Bedrettin Yüce

“Herkes aldığı altını bozmaya başladı”

Belirsizlikten dolayı birçok kişinin altın fiyatlarını sormaya geldiğini fakat almadığını ifade eden Yüce şöyle devam etti:

“Bir ay önce altın düşüşteyken insanlar altın almaya başlamıştı ama şu anda herkes aldığı altını bozmaya başladı. Altınlarını satanlar da parasını yap-sat evlerine yatırıyor. Pandemiden dolayı düğünlerde şu anda yok. Bizde artık durumumuzun Ramazandan sonra ne olacağına bakacağız.”

Divan Orhan

“Bir ay önce altın fiyatlarındaki düşüş az da olsa piyasayı rahatlatmıştı”

Altın fiyatlarının düşmesinin piyasayı rahatlattığına dikkat çeken bir diğer kuyumcu esnafı Divan Orhan, halkın artışından dolayı altın almadığını ifade etti.

Altın fiyatının çok yüksek olduğuna işaret eden Orhan, “Altının gramı tekrar yükselmeye başladı. Şu anda gramı 480 civarını gördü ama tekrar düştü. Buna rağmen fiyatlar yüksek. Son zamanlarda altında sürekli bir dalgalanma var. Bunun sebebini Coronavirus hastalığının tekrar yükselmesine bağlıyoruz. Altındaki dalgalanmadan dolayı piyasa durgunlaştı. Bizim temennimiz altının düşmesi yöndedir. Bir ay önce altın fiyatlarındaki düşüş az da olsa piyasayı rahatlatmıştı. Yükselen altın fiyatlarının düşmesi hem satış için hem de enflasyon için iyi olacaktır. Şu anda iş yerine gelen müşteriler fiyat soruyor, yükseldiğini duyunca almadan gidiyor.” diye konuştu.

Yükselişi sebebiyle altın alamaz duruma geldiklerini belirten halk da altın fiyatlarının düşmesini istediklerini belirtiyor.

Mehmet Taşan

“5 bekâr oğlum var. Böyle giderse hiçbirini evlendiremeyeceğim”

Kuyumcuya altın almaya geldiğini ancak fiyatındaki artıştan dolayı alamadığını söyleyen Mehmet Taşan, “Çünkü gramı 500 liraya yaklaşmış durumda. Altın fiyatı o kadar yükselmiş ki artık altın alamaz duruma geldik. Benim 5 bekâr oğlum var. Böyle giderse hiçbirini evlendiremeyeceğim. Şu anda fakir bir insan bile düğün yapmaya kalksa en az 150 bin lira gidiyor. 4 oğlum evlenme çağında, dördünü hesaplasan 600 bin lira para yapıyor. Onları bu halde nasıl evlendireceğim? Altın gramının 250 liraya düşmesini istiyorum. Böyle olursa iyi olur.” ifadelerini kullandı.

Adnan Şimşek

“Altın fiyatının eski seviyelere inmesini istiyoruz”

Altın fiyatının düşmesini isteyen bir diğer vatandaş Adnan Şimşek, “Kuyumcuya geldim ama inanın altın alamıyorum. Pandemiden dolayı bir buçuk yıldır çalışmıyorum. Şu an bir yerde işe başladım ve ilk maaşımı aldım ve borç aldığım altını almak için geldiğimde fiyat yüksekliğinden bozduğum fiyata alamadım. Eşimden borçla alıp bozdurduğum altınımı şu anda alamıyorum. Gidişatın da yükseleceğe benziyor. Vatandaş artık altın almayacak seviyeye geldi. Vatandaş olarak altın fiyatının eski seviyelere inmesini istiyoruz.” dedi.(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir