• DOLAR 8.674
  • EURO 10.367
  • ALTIN 494.904
  • ...
AB'den Gürcistan'a mali destek!

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ile görüştü.

Gürcistan'daki siyasi gerginliğin azaltılması amacıyla hazırladığı 5 maddelik "Gürcistan'ın İlerleme Yolu" adlı anlaşma metninin dün iktidar ve bazı muhalefet partilerince imzalanması sonucu bugün Tiflis'e ziyarette bulunan Michel, basına kapalı toplantıda Garibaşvili ile AB ve Gürcistan arasındaki ilişkileri ele aldı.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Garibaşvili, Michel'e Rusya'nın Gürcistan'a yönelik sürdürdüğü saldırgan politikası hakkında bilgi verdiğini kaydetti.

"Bu ileriye doğru atılan bir adımdır"

Garibaşvili, Michel'in hazırladığı anlaşmaya iktidar ve muhalefetin imza atması sürecinin dünden itibaren başlatılmasına değinerek, "Taraflar arasında anlaşmaya varılması son derece önemlidir. Gürcistan bugün kazandı. Bu ileriye doğru atılan bir adımdır." ifadelerini kullandı.

Ülkesinde vatandaşların yüzde 80'inin Avrupa ile entegrasyon sürecini desteklediğini kaydeden Garibaşvili, 2024'te Gürcistan'ın AB'nin tam üyesi olmak için başvuru yapacağını hatırlattı.

Michel de 6 hafta önce Tiflis'te bulunduğunda ülkedeki siyasi krizin çözülmesi için başlattığı diyaloğun dün taraflar arasında anlaşmaya imza atmasıyla devam etmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

AB ile tam entegrasyonu için Gürcistan'ın çeşitli alanlarda reformları uygulamayı sürdürmesi gerektiğine vurgu yapan Michel, muhalefet ile iktidar arasında bir siyasi uzlaşmaya varılmasının demokrasi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Gürcistan'a 400 milyon euroluk destek

AB'nin, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Gürcistan'a 400 milyon euroluk destek sağladığını dile getiren Michel, "Devam eden salgın döneminde ekonomik reformların sürdürülmesi için AB ülkenize 400 milyon euro ile yardım sağlıyor ve Gürcistan'ın egemenliği ile uluslararası tanınan sınırların içerisinde toprak bütünlüğüne yönelik güçlü destek veriyor." diye konuştu.

Michel, Garibaşvili ile görüşmesi ardından Gürcistan Parlamentosu Başkanı Arçil Talakvadze ve dün anlaşmayı imzalayan muhalefet partilerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir