• DOLAR 8.292
  • EURO 10.114
  • ALTIN 489.139
  • ...
İran: Yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmemiz onaylandı

İRNA'da yer alana habere göre Garipabadi, "Rapor, 17 Nisan'da UAEK'nin İran'ın yüzde 5'e kadar UF 6 ile zenginleştirilmiş gazı enjekte ederek yüzde 60'a kadar zenginleştirilmiş UF6 ürettiğini doğruladığını belirtiyor. Aynı zamanda Natanz'da araştırma ve geliştirme hatlarında iki IR4 ve IR6 zinciri başlattığını ifade etmektedir." dedi.

İran'ın UAEK'ye yaptığı açıklamaya göre, üretilen UF6'nın zenginleştirme seviyesi yüzde 55.3'ti.

İran 13 Nisan'da yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirme faaliyetini başladığını duyurmuştu. Dışişleri Bakan Yardmcısı ve Viyana'da yapılan nükleer görüşmelerde İran temsilcisi olarak görev yapan Abbas Irakçı, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na bir mektup gönderildiğine değinerek, "Bu mektupta yüzde 60 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetine başlayacağımızı duyurduk." demişti.

Bazı radyoizotop ilaçların yüzde 60'a kadar zenginleştirilmiş malzemeye ihtiyacı olduğuna değinen Irakçı, "Bu ilaçlar için teknik açıklamalar İran Atom Enerjisi Kurumu personeli tarafından sağlanacak, ancak bunun yapılacağını söyledik. Ve bugünden itibaren yüzde 60 seviyesinde ve gerekli ilaç seviyesinde zenginleştirmeye başlayacağız ve bu çalışmalara devam edeceğiz." ifadesini kullanmıştı. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir