• DOLAR 8.28
  • EURO 9.998
  • ALTIN 483.12
  • ...
Cumhurbaşkanın kararı Bitlisli patates üreticilerinin yüzünü güldürdü
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Ülke genelinde Toprak Mahsulleri Ofisinin, ürünleri elinde kalan çiftçiden, 250-300 bin ton yemeklik patates, 40 bin ton soğan ve 75 bin ton çeltik satın alacağını açıkladı.

 

Türkiye'nin patates üretiminin yüzde 10'unun karşılandığı Bitlis'te, Cumhurbaşkanının kararı sevinçle karşılandı.

Salgın nedeniyle bu yıl yaklaşık 50 bin ton patates ambarlarda kaldı. Kararı sevinçle karşılayan Bitlisli çiftçiler, kararın kendileri için cansuyu olduğunu belirttiler.

Kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Ahlat Ziraat Odası (AHZO) Başkan Yardımcısı İzzettin Altuntaş, Bitlis'te çiftçinin elinde yaklaşık 50 bin ton patatesin kaldığını belirtti.

Altuntaş, "Şu an gördüğünüz gibi Cumhurbaşkanı'nın çıkardığı son kararname ile ilgili Ahlat ilçemizde bu işin içine girdi. Bizleri ve çiftçimizi mutlu etti. Cumhurbaşkanımızın çiftçinin arkasında olduğunu bir kez daha gösterdi. Ahlat ilçemizde 50 bin ton patates depolarda bulunuyor. Bu 50 bin ton patatesi Toprak Mamulleri Ofisi'ne (TMO) teslim edeceğiz. Şu an depolarımızda hummalı bir çalışma var. Dağıtılması için yüklemelerimizi yaparak gerekli yerlere göndereceğiz. Bitlis Milletvekilimiz Vahit Kiler'e de teşekkür ediyorum. Büyük uğraşları olmuştu." dedi.

Patates üreticisi Ruhi Güvener ise alınan kararın kendileri için cansuyu olduğunu ifade etti.

Güvener, "2020 yılında Ahlat'ta 130 bin ton civarında üretim yapıldı. Bunun yaklaşık 70-80 bin tonunu tükettik. Salgından dolayı yaklaşık 50 bin ton patates depolarımızda kaldı. Sayın Cumhurbaşkanımız sağduyulu davranarak, bu ülkenin insanı olduğumuzu bize hatırlattı. Devletimizin gücünü arkamızda hissettik. Ahlat ilçemizde, biz çiftçilerin elinde kalan patateslerin alınmasıyla bize cansuyu verildi. Bu kararla halkın arkasında olduğunu bir kez daha gördük. Bir üretici olarak halkımız adına Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Bitlis'te 360 ton patates dağıtılacak

Bitlis Sosyal, Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenecek ihtiyaç sahibi ailelere Bitlis'te 360 ton patatesin dağıtılacağı belirtildi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir