• DOLAR 8.661
  • EURO 10.35
  • ALTIN 494.905
  • ...
Bitlis'te güvenlik korucularına yönelik çığ tatbikatı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Mutki ilçesine bağlı köylerdeki 100 korucunun katıldığı eğitimler, 3 gün sürdü. Eğitim sonrasında Mutki yolu üzerinde çığ tatbikatına katılan güvenlik korucuları, senaryo gereği kar altında kalan 3 kişi için kurtarma çalışması yaptı.

 

Bitlis Vali Yardımcısı İzzet Cem Eser ve İl Afet Acil Durum Müdür Vekili Erdal Tunçtan’ın da izlediği tatbikata Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve Jandarma ekipleri de destek verdi.

Tatbikat sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Bitlis Vali Yardımcısı İzzet Cem Eser, bölgenin son derece yoğun kar aldığını söyledi.

Cem Eser, "İçişleri Bakanlığımızın 2021 yılını afet yılı ilan etmesi münasebetiyle Afette daha hazır bir Türkiye için çalışmalarımıza sene başından itibaren başladık. Bölgemiz son derece yoğun kar yağışı alan ve engebeli bir arazi olması münasebetiyle de çığ afetine çok maruz bir bölge. Buna binaen başta AFAD ve UMKE ekiplerimiz olmak üzere, çığ ile ilgili çalışmalarını yapıyor. Olası bir çığ felaketinde bizlere yardımcı olacak kuruluşlarımıza da gerekli eğitimi veriyor. Bugün Mutki ilçemizde güvenlik korucularımıza çığ afeti olduğu taktirde nasıl bir yol izleyeceklerini anlattık. Bu konuda eğitimlerini verdik. Bugün yaptığımız tatbikatla bunu sonuçlandırdık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.

İl Afet Acil Durum Müdür Vekili Erdal Tunçtan ise bu tür eğitimlerin diğer ilçelerdeki güvenlik korucuları için de verileceğini belirtti.

Tunçtan, şunları söyledi:

Müdürlüğümüzce AFAD Başkanlığımız ile koordineli bir şekilde güvenlik korucularına yönelik yapmış olduğumuz eğitimlerimiz bugün sonlandı. Güvenlik korucularımıza yönelik eğitimlerimiz içerisinde olası bir afet durumunda, çığ bölgesinde geçilecek noktaların bilinmesi, çığ sondasının nasıl kullanılması gerektiği, küreklerin nasıl kullanılacağı konusunda teknik bilgiler aldılar. Bölgemiz malum çığ bölgesi. Dolayısıyla güvenlik korucularımızın bölgeyi tanımaları konusunda bu eğitimleri benimsiyoruz. Van ve Diyarbakır illerimizden gelen AFAD eğitmenleri tarafından eğitimler verildi. Olası çığ afetinde kaçış bölgelerinin nereler olduğu konusunda teknik bilgiler verildi. Faydalı bir eğitim olduğunu düşünüyoruz. Şimdilik 100 kişilik güvenlik korucumuza eğitim verildi. Haftaya 100 kişilik bir ekip alarak onlara eğitimler verilecek. Bugün yaptığımız tatbikatla bunu sonlandırdık. Eğitimlerimizin devamı gelecektir. Önümüzdeki yıllarda da diğer ilçelerimizdeki güvenlik korucularımıza yönelik eğitimleri sürdüreceğiz. Amacımız afetsiz ve afette hazır bir Bitlis sloganıyla çalışıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Tatbikat katılanların toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir