• DOLAR 15.877
  • EURO 16.844
  • ALTIN 942.556
  • ...
UCM işgal altındaki Filistin topraklarında işlenen suçlara yönelik soruşturma başlattı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu soruşturmanın, 13 Haziran 2014 tarihinden itibaren Gazze, Batı Şeria ve Kudüs'te işlenen ve mahkemenin yargı yetkisine giren suçları kapsayacağını vurguladı.

 Bensouda, bu bağlamda ofisinin, en uygun zamanda soruşturmanın önceliklerini belirleyeceğini belirterek, birtakım zorluklara rağmen ofisinin, Roma Statüsü uyarınca kendisine verilen nihai sorumluluklardan uzak duramayacağının ve görevlerini yerine getireceğinin altını çizdi.

Bensouda, “Roma Statüsü'ne göre, taraf bir devlet, herhangi bir davayı savcılığa havale eder ve konuyla ilgili soruşturma başlatılmasını gerekli kılan gerekçe tespit ederse bu durumda ofis harekete geçmek zorundadır.” dedi.

Geçtiğimiz ay UCM, siyonist rejimin, 1967’de işgal ettiği Filistin topraklarında işlediği savaş suçlarını soruşturma yetkisine sahip olduğuna dair karar vermişti.

Buna göre, abluka altındaki Gazze Şeridi, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs, soruşturmaya dâhil edilen Filistin toprakları içerisinde yer alıyor. Bu kararla birlikte UCM savcılarının işgal rejiminin askeri operasyonlarına yönelik savaş suçu soruşturması açabilmelerinin önü açılmış oldu. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir