• DOLAR 8.105
  • EURO 9.748
  • ALTIN 461.852
  • ...
Van'da üretildi. Virüsü yok ediyor

Van İş Geliştirme Merkezinde İran asıllı Yüksek Makine Mühendisi Dr. Mehrdad Fojlaley, nano ve plazma teknolojisinden yararlanarak havadaki virüs, bakteri ve kötü kokuları yok etmek üzere bir cihaz geliştirdi.

Cihaz,  İngiltere ve Dubai'deki  laboratuvarlarda direkt koronavirüs üzerinden test edilmişti. Plazma teknolojisiyle çalışan cihazın testini gerçekleştiren laboratuvarlar; cihazın koronavirüsün yanı sıra, havadaki bakterileri de yüzde 99,9 oranında yok ettiğini rapor etti.Koronavirüsü yok eden cihaz Van'dan 4 ülkeye ihraç edildi

İHRACATTA HEDEF AMERİKA

ISO 9001, ISO 13485 ve CE belgeleri bulunan cihazın seri üretimine de başlayan Dr. Fojlaley, cihazı şu ana kadar İngiltere, Hollanda, İsveç ve İran'a ihraç etti. Fojlaley, cihazı Avrupa ülkelerin yanı sıra Amerika'ya da ihraç etmeyi hedefliyor.Koronavirüsü yok eden cihaz Van'dan 4 ülkeye ihraç edildi

Cihazın plazma teknolojisiyle çalıştığını, hava ve yüzeydeki tüm bakteri yok ettiğini ifade eden Dr. Fojlaley, "İlk olarak Türkiye, daha sonra da İngiltere'deki akredite laboratuvarlarında direkt korona ve influenza virüsleri üzerinde denetim yapıldı. Cihaza onay geldikten sonra talepler de artmaya başladı. Taleplerin çoğunluğu ise Avrupa'dan geldi. Özellikle İngiltere, Hollanda, İsveç ülkelerinden talep oldu. Bu ülkelere ihracatını da yaptık. İran İslam Cumhuriyeti'ne çok sayıda ihracatımız oldu. İran'ın Sağlık Bakanlığı'ndan da onay alındı. Cihaza Dubai'deki akredite laboratuvarından da bakteri denetimi yapıldı ve oylandı" dedi.

Şu an hedeflerinin cihazı Amerika'ya da ihraç etmek olduğunu dile getiren Fojlaley, bunun için de özel bir tasarı yapacaklarını söyledi. Fojlaley, bu hedeflerini de yakın zamanda gerçekleştireceklerini kaydetti.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir