• DOLAR 15.877
  • EURO 16.844
  • ALTIN 942.556
  • ...
ABD'nin eski Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanları BAE için siber casusluk yapmış
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

New York Times'te yer alan haberde, eski ABD NSA çalışanlarının yüksek maaş ve lüks yaşam vaadiyle Abu Dabi yönetimi tarafından 2014'te siber saldırı ve internet korsanlığı yapmak üzere işe alındıkları belirtildi.

Haberde, CyberPoint gibi aracı ABD şirketleri üzerinden yapılan alımlarda, BAE adına özellikle bölge ülkelerine yönelik siber saldırı ve internet korsanlığı faaliyetleri yapıldığı kaydedildi.

Habere göre, Katar kraliyet ailesinden Uluslararası Futbol Birliği Derneği (FIFA) yöneticilerine kadar geniş bir alanda bilgisayar korsancılığı yapıldığı ifade edildi.

https://ilkha.com/bilimteknoloji/9-buyuk-kurulus-nsaya-dava-acti-9247

NSA daha önce de e-posta, internet sayfaları ve arama motorları da dahil Amerika'nın uluslararası internet iletişimini geniş çaplı izleyerek ve devasa verileri saklayarak, özgürlüklerin korunduğu Anayasa'nın 1'inci ve 4'üncü ek maddelerini ihlal etmekle suçlanmış ve hakkında dava açılmıştı.

Wikipedia'nın kurucularından Jimmy Wales da New York Times'a yazdığı makalede mahkemeden NSA'nın internetteki bu tür izlemelerini sona erdirmesini istediklerini kaydetti.

NSA'nın daha önce de İngiliz ve Amerikan gizli servislerinin akıllı çip üreticisi Gemalto'nun sistemine giriş yaptığı ve milyonlarca sim kart kullanıcısının bilgilerinin ele geçirdiği ortaya çıkmıştı. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir