• DOLAR 7.365
  • EURO 8.909
  • ALTIN 410.808
  • ...
İnsan hakları örgütlerinden Arakanlı Müslümanların eğitimine destek çağrısı

Arakanlıların eğitim alanında karşılaştığı güçlüklere dikkat çekilen yazılı açıklamada, 15-24 yaş arası Arakanlı gençlerin yüzde 83'ünün herhangi bir eğitim programına katılmadığı vurgulandı.

Bazı eğitim kurumlarının Arakanlılar için sığınma evleri olarak belirlendiği ve bunun da akademik faaliyetlerin aylarca askıya alınmasına neden olduğu vurgulanan açıklamada, "İnsan sayısının artması ve yardım programlarında kullanılan araçların yoğunluğundan dolayı birçok öğrenci okula gitmeyi bıraktı." ifadesine yer verildi.

Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budist çetelerinin Müslümanlara yönelik sistematik saldırılarında, aralarında çocukların ve kadınlarında bulunduğu binlerce Müslüman katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Myanmar ordusu ve Budist çeteler, Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen saldırıları gerekçe göstererek, Müslümanlara yönelik kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

BM'ye göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı bir milyon 200 bini aştı. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir