• DOLAR 7.419
  • EURO 8.99
  • ALTIN 445.785
  • ...
​Necip Fazıl Ödülleri açıklandı

Kültür sanat dünyasında büyük yankı uyandıran ve bu sene 7’ncisi gerçekleşen Necip Fazıl Ödülleri’nde 6 ayrı dalda 7 ödül belirlendi.

Pandemi nedeniyle çevrim içi toplantılar yapan Necip Fazıl Ödülleri Jüri Heyeti, yapılan toplantıların ardından ödüle layık görülen isimleri açıkladı.

Jürinin aldığı kararlara göre; İhsan Deniz, "Kendine özgü lirik ve seçkinci bir şiir dilini inşa etmekteki başarısı, şiirleri yanında şiir dergiciliğiyle de edebiyata yaptığı katkı" nedeniyle Necip Fazıl Şiir Ödülü’ne layık görüldü.

Sevinç Çokum, "İnsan ile eşya arasındaki ilişkileri, değişimin yarattığı açmazları, kaybedilen güzellikleri derinlikli psikolojik, sosyolojik tahliller ve dil yetkinliği ile eserlerine yansıtması" nedeniyle Necip Fazıl Hikâye-Roman Ödülü’ne layık görüldü.

Prof. Dr. Ekrem Demirli, "Tasavvuf üzerine kaleme aldığı araştırma eserleri, tahlile dayalı makale ve kitaplarıyla sunduğu ilmî tebliğlerin yanı sıra klasik eserlerden yaptığı tercüme çalışmaları" nedeniyle Necip Fazıl Fikir Araştırma Ödülü’ne layık görüldü.

Zeynep Arkan, "Şiirinde gösterdiği canlılık ve gündelik hayat unsurlarını yenilikçi bir biçemle yakalama başarısı" ile Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’ne layık görüldü.

Mahmut Coşkun, "Modern hayatın açmazlarını, insan ruhunun karmaşıklığını anlattığı eserlerindeki yüksek gözlem gücü, derinlikli çözümlemeleri ve insan doğasına ilişkin sırları aktarmadaki başarısı" ile Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’ne layık görüldü.

Prof. Dr. Taha Abdurrahman, "İslam düşüncesinin ihyasına yönelik yüksek felsefi çabası, disiplinler arası yaklaşımın yanı sıra geleneksel birikimi dikkate alan kuşatıcı yöntemiyle" Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü’ne layık görüldü.

Cahit Koytak da, "İlk kitabı İlk Atlas’tan bugüne kadar yayımlanan eserlerinin her biriyle Türk şiirine genişlik, derinlik ve çeşitlilik kazandıran, Türkçeye çevirdiği birbirinden kıymetli eserlerle dili ve kültürü zenginleştiren; edebiyat camiasında gösterdiği sorumlu, ağırbaşlı ve duyarlı duruşuyla örnek bir şahsiyetiyle" Necip Fazıl Saygı Ödülü’ne layık görüldü.

Star Gazetesi tarafından organize edilen Necip Fazıl Ödülleri, daha sonra ilan edilecek bir tarihte düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir