• DOLAR 7.464
  • EURO 9.024
  • ALTIN 438.14
  • ...
Adıyaman'da gezici EBA destek araçları öğrencilerin hizmetine sunuldu

Pandemi nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitimin bir nebze de olsa telafi edilmesi için başlatılan uzaktan eğitim sistemden faydalanamayan öğrenciler için gezici EBA araçları hizmet vermeye başladı.

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "2020 yılı Mart ayında ülkemize giren Covid -19 pandemisi her alanı olduğu kadar eğitim-öğretim alanını da olumsuz etkilemiş hatta okulların kapanmasına neden olmuştur. Öğrencilerin eğitim öğretimden kopmaması ve olabildiğince nitelikli eğitimlerine devam edebilmeleri için Eğitim Bilişim Ağı (EBA) portalını uzaktan eğitime uygun hale getirmiştir. Ancak EBA eğitim portalına internet ve bilgisayar donanımı eksikliği nedeni ile erişemeyen öğrencilerimizin durumu üzerinde düşünülmesi gereken bir sorun olmuştur. Bu sorunu Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü kanalı ile Milli Eğitim Bakanlığı okullarda sabit EBA destek noktaları ve okul olmayan taşımalı öğrenci gönderen bölgelere de gezici EBA destek noktaları kurarak çözme yoluna gitmiştir." denildi.

"Araçlarda 3'er bilgisayar ve mobil internet bulunmaktadır"

Gezi araçlardan faydalanacak öğrenciler için her araçta 3 bilgisayarın bulunduğu belirtilen açıklamada, "İlimiz merkez ve ilçelerde internete erişemeyen ve yakınında Sabit EBA Destek Noktası bulunmayan bölgelerdeki yerleşim yerlerine valiliğimiz kanalı ile İl Özel İdaresi tarafından EBA alt yapısıyla donatılan 27 Adet Gezici EBA Destek noktası bu gün itibarı ile hizmet vermeye başlayacaktır. Bu amaçla hazırlanan 27 gezici EBA destek aracında üçer bilgisayar ve mobil internet bulunmaktadır. Araçlarda ayrıca bir bilgisayar öğretmeni gidilen köyde Covid-19 pandemisi kurallarına uygun olarak eğitim ortamı hazırlayacak ve öğrencileri EBA ile buluşturacaktır." ifadeleri yer aldı.

Köy okullarını gezen Vali Mahmut Çuhadar, merkeze ve ilçeye bağlı köylerde 27 mobil internet aracının günde bin 620 öğrenciye ulaşacağını belirterek "Bütün dünyayı ve ülkemizi etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle okullarımızı tatil etmek, kapatmak zorunda kaldık. Milli Eğitim Bakanlığımızın EBA sistemi var: Uzaktan eğitim. Çocuklarımız bu sistem sayesinde eğitimlerini takip edebiliyorlar. Köy okullarımızda maalesef bilgisayar ve internet sıkıntısı vardı. Bizler İl Özel İdare'mizle çalışarak 27 araç temin ettik. Her birine 3 bilgisayar yerleştirdik. Bu araçlarımız merkeze bağlı 135 köy ile ilçelerimize bağlı köylerimizi gezecekler ve çocuklarımızın EBA sistemine girmesini sağlayacak ve interneti ulaştıracaklar. Merkezde 135 köy var. Her araç haftada 20 köye ulaşacak. 3 araç bir günde 60 öğrenciye hizmet verecek. İl merkezine bağlı köylerde günlük bin 200 öğrenciye, il merkezine ve ilçelere bağlı köylerde günlük bin 600 öğrenci hizmet alacak. Aylık ise toplam 32 bin 400 öğrencimize ulaşacağız. Belediyemizde tablet desteği vererek proje çalışması yapacak." dedi. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir