• DOLAR 7.386
  • EURO 8.984
  • ALTIN 442.572
  • ...
Faizsiz konut edinmede yeni dönem

EKONOMİ SERVİSİ

Faizsiz konut edindirme sisteminde yeni dönem geliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığının yapacağı düzenleme ile tüketicileri konut sahibi yapan şirketlerin yasal ve hukuki alt yapılarının oluşturulması hedefleniyor. Amaç, hem tüketicileri korumak hem de sistemi geliştirmek.

'KURULUŞ AŞAMASINDA KOŞULLAR BELİRLENECEK'

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Dr. Cahit Sönmez, "Hem kuruluş aşamasındaki koşullar belirlenecek, hem de kurulduktan sonra denetimleri nasıl olacak, nasıl işlenecek, regülasyon düzenleme yapılacak" dedi. Sistemi özellikle faiz hassasiyeti bulunan tüketiciler tercih ediyor. Sistem, son dönemde Türkiye'deki toplam konut satışlarının yüzde 15'ini oluşturuyor. Bu alanda şirket sayısı ise 35'i geçti. Şirketler taksit imkanı sağlıyor.

'FAİZSİZ KONUT SİSTEMİNDE HEDEF ORTA VE ALT GELİR GRUBU'

Tüketiciden evin maliyetinin belli bir yüzdesi de katılım bedeli olarak alınıyor. Sönmez, "Burada biraz daha hedef kitleleri orta ve onun altı gelir grubuna sahip olanlar. Tabi bu sistemde biraz daha maliyetler aşağı inebiliyor" diye konuştu. Uzmanlar, ilerleyen dönemde bazı bankaların ve finansal kuruluşların da bu alanda faaliyet gösterebileceğini belirtiyor. Kaynak, TRT Haber

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir