• DOLAR 9.318
  • EURO 10.834
  • ALTIN 529.2
  • ...
Türkiye patates ihtiyacının yüzde 10'u  orada üretiliyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Son zamanlarda verimli topraklarında birçok ürünü yetiştirmekle gündeme gelen Bitlis’in Ahlât Tarım Havzası, bu yıl yaklaşık 55 bin dekar alanda ekimi yapılan sertifikalı tohumluk ve yemeklik patatesten 230 bin ton verim alınması hedefleniyor.

Birçok üründe markalaşan Ahlat ovası, patates üretiminden de adında söz ettiriyor. Bölgenin patates ihtiyacını karşılayan Ahlat ovası, iç pazarın yanı sıra ülke dışına da ihraç ediliyor.

Tarlalarda yapılan hasada katılan Bitlis Tarım ve Orman İl Müdürü Rıfat Çelik, bu yıl patates üretiminin verimli geçtiğini söyledi.

Patatesin kent ekonomisine 350 milyon TL katkı sunmasını beklediklerini belirten Çelik, yıllık sadece patates tarlalarında 7 ile 10 bin arasında işçiyi istihdam ettiklerini vurguladı.

55 bin dekarlık alanda 230 bin ton patates üretiliyor

Çelik, "Patates Bitlis'in önemli değerlerindendir. Hem yemeklik hem de sertifikalı tohumluk olarak Bitlis'in patates üretimi Türkiye'de iyi bir yerdedir. 2020 yılında yaklaşık 50-55 bin dekarlık alanda ekim yaptık. Bu yılki rekoltemizin 230 bin tondan fazla olmasını bekliyoruz. 10 bin dekarlık alanda da sertifikalı tohumluk üretimimiz var." dedi.

Sadece patates tarlalarında 7 ile 10 bin arasında işçi istihdam ediliyor

Patates, Bitlis'in stratejik bir ürünü olduğunun altını çizen Çelik, şunları söyledi:

Patates ilimizin stratejik bir ürünüdür. Bu yıl gayri safi hasıla anlamında ilimize katma değeri tohumluk ve yemeklik üretimiyle birlikte 350 milyon TL civarında olmasını bekliyoruz. Genç işsizlerimizin istihdamı anlamında da patates önemli bir üretim alanımızdır. Nisan ayından itibaren komşu il ve ilçelerimizden yoğun bir mevsimlik göçü yaşanmaktadır. Yıl içerisinde sadece patates alanında 7 ile 10 bin arasında işçiyi 5-6 ay boyunca istihdam ediyoruz.

"Tarım ve Orman Bakanlığı olarak patates üreticilerini destekliyoruz"

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak patates üreticilerini desteklediklerini hatırlatan Çelik, "Gerek kırsal kalkınma yatırımları destekleme programları kapsamında yüzde 50 hibe desteği gerekse de patates depolarının yapımı, patates eleme, paketleme, tasnif alet makinesi, mazot, gübre, sertifikalı tohumluk üretim desteğini sağlıyoruz. 2021 yılında da soframızın vazgeçilmezi olan patatesi destekleyeceğiz. Bu yıl ürünümüz bereketliydi. Fiyatlar şu an normal seyrediyor." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin patates ihtiyacının yüzde 10'u Ahlat'ta üretiyoruz"

Ahlat Tarım Havzası'nda bir karış boş arazi bırakmadıklarını dile getiren Ahlat Ziraat Odası (AHZO) Başkanı Necat Demirden, Türkiye'nin patates ihtiyacının yüzde 10'unu karşıladıklarının altını çizdi.

Demirden, "Cumhurbaşkanın talimatlarıyla bir karış boş bir yer kalmamak şartıyla çiftçilerimiz ürünlerini ektiler. Buğday, fasulye ve şimdi de patates hasadını yapıyoruz. Yavaş yavaş hasadın sonuna doğru yaklaşıyoruz. Havaların iyi gitmesiyle çiftçilerimiz ürünlerini söküyorlar. Patates üretiminde Türkiye'de 9'uncu sıradayız. Türkiye'nin patates ihtiyacının yüzde 10'u Ahlat'ta üretiyoruz. Şu an fiyatlar istediğimiz gibi değil, bunun düzeleceğine inanıyoruz. Doğu ve güneydoğu illeri başta olmak üzere, ülkenin birçok iline ve yurtdışına da gönderiyoruz." açıklamasında bulundu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir