• DOLAR 7.429
  • EURO 8.982
  • ALTIN 412.55
  • ...
Türkiye'nin Moldova'ya ihracatta hedefi 600 milyon dolar

Kişinev (AA)
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yurtdışı Yatırımlar Konseyi Üyesi Selman Özgün, Türkiye ile Moldova arasındaki ekonomik ilişkilerin her geçen gün geliştiğini belirterek, "Türkiye ile Moldova arasındaki ticaret hacmi 560 milyon dolar. Bu ülkeye ihracatımız 322 milyon dolar. Hedefimiz, 2023'te ikili ticaret hacmini 1 milyar dolara, ihracatımızı yaklaşık 2 kat artışla 600 milyon dolara çıkarmak." dedi.

Moldova'ya bağlı Gagauz Özerk Yeri'ndeki 6. Invest Gagauzya 360 Uluslararası Yatırım Forumu'na katılan DEİK heyeti ve Türkiyeli yatırımcılar, üst düzey yetkililerle sürdürdükleri görüşmeler ve ikili ticari ilişkiler ile ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

DEİK Yurtdışı Yatırımlar Konseyi Üyesi Özgün, 23-24 Ekim'de gerçekleşen foruma dünyanın pek çok ülkesinden küresel yatırımcının katıldığını, forumun Türkiye ile Moldova arasındaki ticaret hacmi ve karşılıklı yatırımları artırmak için fırsat olduğunu söyledi.

Özgün, forum kapsamında başta Moldova Başbakanı İon Chicu, Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah, Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanı Sergiu Railean olmak üzere çok sayıda yetkili ile temaslarda bulunduklarını, karşılıklı yatırım ve ticari ilişkileri nasıl artırabileceklerini ele aldıklarını aktardı.

Etkinliğin Moldova'ya bağlı Gagauz Özerk Yeri'nde düzenlediğini bildiren Özgün, bölgenin; siyasi statüsü, ortak etnik kimliği, ekonomik durumu ve coğrafi konumu açısından Türkiye için büyük önem taşıdığını vurguladı.

"Sanayi, inşaat ve turizmde Türkiyeli yatırımcılar için fırsatlar var"

Selman Özgün, Gagauz Özerk Yeri'nin sanayi ve turizm sektörlerine daha fazla önem verilmesi gerektiğine işaret ederek, bölge ekonomisinin, daha çok tarıma ve hayvancılığa dayalı olduğunu, Gagauz Yeri'nde serbest piyasa ekonomisine geçiş çabalarının sürdüğünü kaydetti.

"İkili ticaret hacmi 560 milyon doları aştı"

DEİK Yurtdışı Yatırımlar Konseyi Üyesi Özgün, Moldova ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere değinerek, şöyle devam etti:

"Ülkeler arası ticaret hacmi 2019 itibarıyla 560 milyon doları aştı. Türkiye'nin bu ülkeye ihracatı ise 322 milyon dolardır. Moldova'nın ithalatından aldığımız pay yüzde 5,9. Bu ülkeye en çok demir-çelikten eşya, makine, bakır ve bakırdan eşya, örme giyim eşyası ve plastik satıyoruz. Bu ülkeden ithalatımız ise 246 milyon dolar. Yağlı tohum, hububat, hayvan yemi gibi tarımsal ürün ithal ediyoruz. Türk firmalarının Moldova'da yaptığı yatırımlar 300 milyon doları aşmış durumda. Gıda, içecek, müteahhitlik, hastane işletmesi, bilgi, iletişim, tekstil, konfeksiyon ve konaklama sektörlerinde daha çok yoğunlaşmışız."

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir