• DOLAR 32.253
  • EURO 35.049
  • ALTIN 2502.59
  • ...
Mısır Başkonsolosluğunda ikinci Kaşıkçı vakası: Son anda kurtuldu
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İSTANBUL (AA) 

Mısr Başkonsolosluğu'nda kötü muamele gören M ısır vatandaşı Amr Alaa Albib Hamed Farag, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesine gelerek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İÇERİ GİRERKEN ARKADAŞINDAN VİDEO ÇEKMESİNİ İSTEDİ

Farag’ın avukatı Gülden Sönmez gazetecilere yaptığı açıklamada, 28 Eylül 2020 tarihinde vekaletname almak için randevuyla gittiği konsoloslukta uzun süre bekletildiği, kendisine karşı şüpheli davranışlar sergilendiğini savundu. Avukat Sönmez, Farag’ın, olayın ardından savcılığa suç duyurusunda bulunmasının üzerine konsolosluktaki üst düzey görevli ve kendisini tutan 2 görevli hakkında soruşturma başlatıldığını söyledi. Farag’ın görevlilerce konsoloslukta bizzat görüşmek için pasaportunu da alarak gelmesi halinde imza verileceği söylenerek içeri çağırıldığı belirtilen Sönmez, yaşanılan durumdan Farag’ın şüphelenmesi üzerine içeri girerken pasaport ile girişin tespiti olarak arkadaşı tarafından videoya çekildiğini aktardı.

ZORLA ÜST KATLARA ÇIKARMIŞLAR

Konsoloslukta görevli iki kişi tarafından Farag’ın binaya alındığı, yukarı çıkmasının istendiği ama kendisinin direndiğini ve yukarı çıkmayacağını söylediğini anlatan Avukat Sönmez, detayları soruşturma dosyasında mevcut olan bir dahili hat görüştürmesinin de yaptırıldığını aktardı. Sönmez, şunları kaydetti: Bu görüşmeden başına çok daha korkunç bir şeyler getirileceği şüphesi ve korkusu daha da artmış kendisini hızla dışarı atmıştır. Dışarıda sakinleştikten sonra pasaportunu istemiş ama görevliler veremeyeceklerini söylemişlerdir. Videoya çekildiğini ve polise gideceğini belirttiğinde demir parmaklıklı kapı aralığından telefonunu zorla almaya kalkmışlar ve 15 dakika sonra pasaportu bahçe duvarından fırlatmışlardır."

KARDEŞİ MISIR ZİNDANLARINDA

Soruşturma sonrasında şikayetinden vazgeçmesi ve konsoloslukta yaşananlar hakkında konuşmaması için Farag'ın annesi ve halen Mısır’da hapiste olan kardeşi ile sürekli tehdit edildiğini ifade eden Sönmez, Farag'ın Türkiye’den kaçırılacağını, ev adresinin bilindiği ve takip edildiğine dair can güvenliğini tehdit eden mesajlar almaya devam ettiğini ifade etti. Sönmez, "Umut ediyoruz ki İstanbul Adliyesi’ndeki soruşturma bütün delil ve araştırmalarıyla ilerlesin ve kendisine karşı işlenen suçlardan dolayı görevliler, suçlular yargılansın." dedi. 

Bu haberler de ilginizi çekebilir