• DOLAR 7.819
  • EURO 9.36
  • ALTIN 449.547
  • ...
Kabil'de eğitim merkezinin önünde meydana gelen saldırıda 30 ölü

Afgan İçişleri Bakanlığı, intihar bombacısının güvenlik görevlileri tarafından tespit edildiğini ve patlayıcıları hedefine ulaşamadan patlattığını söyledi. Yetkililere göre, kurbanların çoğu genç ve ergenlerden oluşuyor.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, başkent Kabil'de "Kawsar" eğitim merkezi girmeye çalışan intihar bombacısının caddenin ortasında tespit edildi. Saldırı sırasında onlarca öğrencinin sınıflarında olduğu kaydedildi.

Saldırı mağdurları için cenaze töreni bugün düzenlenecek. Benzer bir patlama 2018'de Kabil'in batısında 48 öğrencinin ölümüne neden olmuştu. 

Saldırı geniş çapta kınandı  

Afgan Ulusal Uzlaşma Yüksek Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah, yaptığı açıklamada intihar saldırısını insanlık dışı ve İslami ilke ve değerlere aykırı olduğunu söyleyerek kınadı. 

Pakistan elçisi Muhammed Sadik, Pakistan'ın Kabil'deki bir eğitim merkezinin yakınındaki insanlık dışı saldırıyı mümkün olan en güçlü şekilde kınadığını söyledi. 

Taliban, saldırı ile ilgilerinin olmadığını açıkladı

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda saldırıyla ilgilerinin olmadığını açıkladı. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir