• DOLAR 7.816
  • EURO 9.481
  • ALTIN 461.55
  • ...
Allah yaratır kul taklit eder

Latincede phloeodes diabolicus denilen ‘Demirkaplı’isimli bir böcek araştırmacıların dikkatini çekmiş durumda

Kuzey Amerika'da bulunan bu böcek türü kendinden 40 bin kat ağırlıktaki darbelere bile dayanabilecek bir şekilde yaratılmış.

Böceğin üzerinden araçla geçildiği halde parçalanmadığını gören biliminsanları  hayvanın 'elytra' denilen dış kabuğunda dayanıklılık özelliğini oluşturan bir mekanizma tespit etti.

Yaklaşık 2 santimetrelik böceğin yapısının mühendislik alanında, uçak gibi araçların üretimine ilham vermesi bekleniyor.

Saldırıya uğrama ihtimaline karşı ölü taklidi yapabilen Demirkapı’da yapboz benzeri içe içe geçmiş mekanizma sadece sağlamlığı değil, hayvanın esnek bir şekilde manevra yapmasına da olanak tanıyor.

İleri görüntüleme teknolojisi ile mercek altına alınan canlının, plastik ve metal gibi farklı malzemelerle 3-boyutlu kopyaları üzerinde çalışıldı. Araştırma sonucunda, böcekteki bağlantı ve eklem modelin geleneksel yöntemlerden çok daha sağlam olduğu ortaya çıktı.

İlahi kudretin muhteşem bir numunesi olan phloeodes diabolicus üzerinde çalışan biliminsanlarının 8 milyon dolarlık projesi Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından finanse ediliyor.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir