• DOLAR 7.451
  • EURO 9.059
  • ALTIN 444.02
  • ...
Gaziantep Üniversitesinin yeni rektörü Özaydın, basınla bir araya geldi
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde kentte görev basın mensupları ile bir araya gelen Rektör Özaydın, hedefinin kaliteli, nitelikli ve entellektüel öğrenci yetiştirmek olduğunu söyledi.

Gaziantep’in bu coğrafyanın ana kenti, Gaziantep Üniversitesinin ise bu kentin ana üniversitesi olduğunu vurgulayan Özaydın, “Basın benim için önemli, dördüncü kuvvet. Sizlerle barış içinde, suhuletle paylaşarak çalışmak istiyorum. Sizlerden özellikle istirham ediyorum, geçmişi konuşmayalım. Gündemimizi geçmiş oluşturmasın, geleceğe yönelik vizyoner olacağız.” dedi.

Özaydın, “Gaziantep’i daha sağlıklı yaşanabilir bir kent nasıl yapabiliriz?” sorusuna cevap bulmaya çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

“Karamsar bir iktisatçı değilim. Şehirdeki herkesi aşağı yukarı tanıyorum. Arkam sağlam olsun istiyorum, arkadaş ve dost olmak istiyorum. Dostluk paylaşmak demektir. Sizinle her şeyimi paylaşırım. Bir gün rektörlüğü bırakacağım, rektörlüğü bir gün bırakacağımı bilerek rektörlük yapacağım. Hiç kimsenin şahsiyetiyle ve onuruyla oynamayacağım. Elimden ve dilimden emin olacağıma söz veriyorum. Haksızlıklarla mücadele edeceğim.”

“Ülkemizin en önemli sermayesi beşeri sermayedir”

İki ana hedefinin olduğunu belirten Özaydın, “Birincisi eğitim. Kaliteli, nitelikli, kariyerli, entelektüel kafa yapısı inşa ederek öğrenci yetiştirmek istiyorum. Çocuklarımız zekidir, çalışkandır ama bu çocukları biz yeterince yetiştiremiyoruz, kodlayamıyoruz. Çocuklarımız zekiler, bu çocukları kodlayalım. Yani ana vasfımız önce eğitim. Ülkemizin en önemli sermayesi, beşeri sermayedir. Yenilikçi olacağız. Ekonominin beşeri kaynağını yetiştiren bir üniversite olmak istiyorum.” diye konuştu.

Doktora tezinin küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi adına Gaziantep örneği üzerine olduğunu belirten Özaydın, “Tez hocam Profesör Doktor Nevzat Yalçıntaş, ‘Gaziantep dediğiniz zaman sanayi akla gelir, sanayi dediğinizde küçük ve orta boy işletmeler akla gelir’ demişti. Nevzat hocam, küçük ve orta boy işletmeleri çalışmamı istemişti. Bana, ‘biz bunları desteklediğimizde işsizlik azalır, istihdam, üretim, ihracat artar, Gaziantep öne çıkar’ dedi. Ben onlarla da bir araya gelip Gaziantep sanayisini küresel bir şehir olarak Gaziantep ekonomisini dünya ekonomisine, Türkiye’ye katkısını birlikte tartışarak yol yürümek istiyorum. Ameller niyetlere göre olur, niyetim bu. İkinci hedefim; malum pandemi yaşıyoruz. Sağlık her şeyden önemli. Konu sağlık ise gerisi teferruattır.  Sizin de her sorununuzu çözeriz. Herhangi bir sorununuz olursa ‘Hocam bu konuda ne yapabiliriz?’ diyebilirsiniz. Sizlere yol göstermeye hazırım.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ayşe Balat’ı sağlıktan sorumlu Rektör Yardımcılığı’na getirdiğini açıklayan Özaydın, “Sağlık çok önemli olduğu için öncelikle tıp alanındaki rektör yardımcımızı hemen atadık. İlk rektör yardımcımız Prof. Dr. Ayşe Balat oldu. Uzun yıllar Gaziantep Üniversitesinde görev yapmış, bu kentin yetiştirdiği kaliteli bir bilim insanıdır.” dedi.

Diğer rektör yardımcılarını ise önümdeki günlerde açıklayacağını söyleyen Özaydın, daha sonra ise gazetecilerin sorularını yanıtladı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir