• DOLAR 15.952
  • EURO 16.84
  • ALTIN 945.712
  • ...
Adalet Bakanı Gül: “Türkiye'nin en büyük zenginliği gençliğidir”
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Gaziantep'teki Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen “TEKNOFEST 2020”yi ziyaret eden Bakan Gül, öğrencilerle bir süre sohbet ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

TEKNOFEST Başkanı Selçuk Bayraktar ve beraberindeki heyet ile birlikte fuar alanını ziyaret eden Bakan Gül, ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

TEKNOFEST'in Gaziantep'te düzenlenmesinden büyük mutluluk duyduklarını belirten Gül, gençlerin zekalarını, ufkunu ve hayallerini keşfettiklerini ifade ederek, “Gençlerimiz petrol ve doğal gazdan bile daha değerlidir.” dedi.

“Türkiye'nin her yerinden genç beyinler burada”

Türkiye'nin en büyük zenginliğinin gençlik olduğuna dikkat çeken Gül, “Burada çok büyük bir gurur yaşıyoruz. Gururumuz TEKNOFEST etkinlikleri ve Türkiye’nin geleceği olan gençlerin, bu anlamdaki yeteneklerini keşfetmek çok önemli. Petrol, doğal gaz onlardan daha değerli. En büyük zenginliğimiz Türkiye’nin gençliği, onların hayalleri. Bugün tüm Bayraktar ailesi, 3T Vakfı ve bu arkadaşlarımızın hayallerini keşfediyor. Bunların gelecek kurgularını somutlaştırmak için çok önemli bir çaba ortaya koyuyorlar. Arkadaşlarımızın Türkiye'ye ve teknolojiye dair çok güzel ufukları ve hayalleri var. Burada Türkiye'nin her tarafından katılan takımlar var. Bizim için çok büyük bir övünç kaynağı oldu. Gaziantep'te olması da ayrı bir gurur. Yani sadece belirli bir kesim buraya katılmıyor. Toplumun her kesiminden, Türkiye'nin her yerinden genç beyinler burada. İstanbul'daki bir genç de Van'daki bir genç de Trabzon'daki bir genç de bu yarışmaya katılabiliyor. Dolayısıyla bir fırsat eşitliği var.” diye konuştu.

“Biz, bu gençlere inanıyoruz”

Türkiye’de savunma sanayisinde çok önemli adımlar atıldığını belirten Bakan Gül, “O yüzden bu tip organizasyonlara hükümet olarak da bakanlıklar olarak da büyük destek veriyoruz. Bugün büyük bir heyecan yaşadık. Hayal edince gerçekleşiyor. Bizim dedelerimiz hayal ettiler, karadan gemileri yürüttüler. Bugün uçan araçların yeni teknolojisine yönelik her türlü yarışı takip ettik. Biz, bu gençlere inanıyoruz. TEKNOFEST’te bu imkanı sağlıyor. Savunma sanayisinde çok önemli adımlarımız oldu. Bugün çok önemli bir günü yaşıyoruz. Yarın da bu coşkuyu sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Gül, TEKNOFEST’e katılan öğrencilerin ailelerine, öğretmenlerine ve festivalde emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri’nin kendisini çok heyecanlandırdığını belirten Gül, Cezeri'nin bu zamana kadar geliştirilen tüm sistemlerden çok daha fazla ilgi gördüğünü ifade etti.

Bilim ve teknoloji anlamında El-Cezeri'nin dünyaya kattığı çok büyük hizmetleri var”

Teknoloji gelişimlerinin hepsinin çok değerli olduğunu belirten Gül, “Selçuk bey geçen Cezeri modelini tanıttı. Bizim atalarımızın ve El-Cezeri'nin, bilim ve teknoloji anlamında dünyaya kattığı çok büyük hizmetleri var ama bir anlamda üstü küllenmişti. Şimdi onlar o küllerinden yeniden doğuyor. Bütün insanlığa katkı sunacak bu teknolojik gelişimlerin hepsi çok değerli. Çünkü motoru ve modeli olacak. Hepsinin ayrı bir değeri var.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir