• DOLAR 7.974
  • EURO 9.444
  • ALTIN 489.911
  • ...
Tüketici güven endeksinde revizyon yapıldı

EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı, Tüketici Güven Endeksinde yeni bir revizyona gitti. TÜİK tarafından yapılan duyuruda konuyla ilgili şu açıklamalara yer verildi:

“Türkiye İstatistik Kurumu tüketici değerlendirmelerini, beklentilerini ve eğilimlerini ölçmek üzere tüketici eğilim anketini uygulamakta, bu anket sonuçlarını kullanarak aylık olarak tüketici güven endeksini hesaplamaktadır.

Avrupa Birliği metodolojisi ile tam uyumlu olarak hazırlanan tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin; maddi durum, genel ekonomik durum, harcama ve tasarruf eğilimleri gibi konulardaki mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri ölçülmektedir.

Tüketici eğilim anketinde bulunan 18 soru için alt endeksler hesaplanmakta ve yayımlanmaktadır.

Tüketici güven endeksi aşağıda verilen dört alt endeksin aritmetik ortalaması alınarak hesaplanmaktadır;

*Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi,

*Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi,

*Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi,

*Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali. Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İşler Genel Müdürlüğü (DG ECFIN) tarafından 2018 yılında tüketicilerin değerlendirme ve beklentilerini daha iyi ölçmek,  düşüncelerini daha iyi yansıtmak ve endeksin kalitesini artırmak amacı ile çalışmalar yapılmıştır. Bu çerçevede, oluşturulan yeni tüketici güven endeksi hesaplamalarına 12 aylık dönem için "işsiz sayısı beklentisi" ve "tasarruf etme ihtimali" endeksleri dahil edilmezken, diğer iki alt endeks hesaplamalarda yer almıştır.”

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir