• DOLAR 32.251
  • EURO 35.002
  • ALTIN 2418.465
  • ...

TMO'dan yapılan açıklamada, kuruluşun iştigal alanına giren tüm ürünlerin piyasalarının yakından takip edilmekte olup 2020 dönemi çeltik hasadı Eylül ayının ikinci haftasında başlayacağı kaydedildi.

Açıklamada, TÜİK verilerine göre 2019 yılında 1 milyon ton olan çeltik üretiminin bu yıl 980 bin ton olarak tahmin edildiği kaydedildi.

Açıklamada, 2020 dönemi için çeltik fiyatları şöyle belirlendi:

55 randımanlı Baldo çeşidi çeltik alım fiyatı; 4 bin 500 TL/Ton,

60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltik alım fiyatı; 3 bin 600 TL/Ton,

65 randımanlı Luna çeşidi çeltik alım fiyatı; 3 bin 200 TL/Ton,

60 randıman Osmancık çeşit çeltik için belirlenmiş olan 3 bin 600 TL/Ton alım fiyatı, Bakanlığımızca verilen yaklaşık 190 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 3.790 TL/Tona kadar yükselmektedir."

Açıklamada, "Son yıllarda Ülkemiz üretiminde çeşit sayısının hızla artmasıyla birlikte kaliteli üretimin teşvik edilebilmesi ve çeşitlerin korunması bakımından geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl çeltik alım baremine çeşitlerin özelliklerine göre ortalama randıman değerleri ve pirinç bin tane ağırlıkları eklenmiştir." denildi.

Üreticilerin dikkat edeceği hususların yer aldığı açıklamada, "TMO'ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için; Covid-19'a karşı önlemlerini mutlaka almaları, ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevu almaları ve ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri, anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri, Lisanslı depolara ürün teslim edeceklerin bankadan ELÜS işlem emrine izin veren yatırım hesabı açmaları ve TÜRİB acentelerine başvurarak TÜRİB'e üye olmaları, ürünün, iş yerlerimize/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekâlet verilerek getirilmesi, gerekmektedir." hatırlatmalarında bulunuldu.

Açıklamada, üreticilerin, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden (www.tmo.gov.tr), TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabilecekleri kaydedildi. (İLKHA) hasat döneminin ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını dileriz.