• DOLAR 8.563
  • EURO 10.115
  • ALTIN 494.775
  • ...
Kendini sömürge yıllarında zannediyor

BEYRUTKendini sömürge yıllarında zanneden Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Beyrut Limanı’ndaki patlamadan 2 gün sonra Lübnan’ı ziyaret etmesi ve sömürgeci bir dille açıklamada bulunması dikkatlerden kaçmadı. Fransa’nın sömürü ve istila geçmişini anımsatan Macron’un şu sözleri ise sömürgeci Macron’un küstahlığını ortaya çıkarıyor: “Fransa Lübnan'da rolünü oynamazsa, bölge ülkeleri burayı karıştıracak”

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan Macron, Fransız BFMTV kanalına açıklamalarda bulundu. Lübnan halkının içerisinde bir öfkenin bulunduğunu aktaran Macron, "Lübnan'da Cumhurbaşkanının değişmesinden mi yanasınız?" sorusuna, "Özgür, egemen ve gururlu bir Lübnan'a saygı duyuyorum. Bu öfke gençlerdeki enerjiyi ve halktaki gücü gösteriyor. Son aylarda çok şey kötüye gitti." şeklinde yanıt verdi.

Macron, gelecek 3 haftanın Lübnan'ın geleceği için belirleyici olacağını söyledi.

Lübnan halkının yanında bulunmanın Fransa'nın sorumluluğu olduğunu ifade eden Macron, Lübnanlı yöneticilere emir vermediğini savundu.

MACRON'DAN SÖMÜRGECİ BAKIŞ: FRANSA LÜBNAN'DA ROLÜNÜ OYNAMAZSA, BÖLGE ÜLKELERİ BURAYI KARIŞTIRACAK

Macron, ülkesinin Lübnan’ın iç işlerine karıştığına yönelik eleştirileri reddederek, "Kardeşlik ve yardım söz konusu. Yanılmayın. Çok taraflılığa ve Lübnan halkının çıkarlarına inanan Fransa rolünü oynamazsa, Lübnan’ın iç işlerine karışan İranlılar, Türkler, Suudlular ve bölgedeki diğer güçler olacak. Bu ülkelerden bazıları bunu Lübnan halkının aleyhine kendi jeopolitik ve ekonomik çıkarları için yapacak." dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, önceki gün Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile patlamanın yaşandığı Beyrut Limanı'nı ziyaret etmişti. Macron ayrıca Avn, Lübnan Başbakanı Hassan Diyab ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile bir araya gelmişti. AA

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir