• DOLAR 7.499
  • EURO 8.958
  • ALTIN 409.25
  • ...
Mısır'dan Türkiye iddiası

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 21 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında sismik arama yapacağı için Navtex (Yazılı Seyir Uyarı Sistemi) ilanında belirttiği 8 numaralı noktanın, Mısır Münhasır Ekonomik Bölgesi ile çakıştığını öne sürdü.

Dışişleri Bakanlığı’nın Facebook sayfası üzerinden yapılan açıklamada ayrıca, şu ifadelere yer verildi:

Bu prosedür Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ile uyumlu değildir ve uluslararası hukuk hükümlerine aykırıdır. Aynı zamanda Mısır’ın Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölgesindeki egemenlik haklarına bir ihlal ve saldırı teşkil eder. Mısır, çakışma alanında çalışmanın yol açabileceği hiçbir sonuç veya etkiyi kabul etmiyor. Mısır Arap Cumhuriyeti, 11 Temmuz 1983 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin 310. maddesine göre, Birleşmiş Milletlere Mısır’ın münhasır ekonomik sularda haklarını kullanmasıyla ilgili bilgi verdi.

Navtex nedir?

Navtex uluslararası denizcilik güvenlik iletişim sistemine deniyor. Navtex ile denizcilere seyrüsefer uyarıları, meteoroloji tahminleri ve güvenlik enformasyonları iletiliyor.

Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, denizlerde yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden bu yolla duyurularak, bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir