• DOLAR 7.371
  • EURO 8.968
  • ALTIN 441.773
  • ...
​Memur-Sen Adıyaman: Kamu personeli istihdamında adil bir yaklaşıma ihtiyaç var

Deniz, yaptığı yazılı açıklamada söz konusu ilk adımın sözleşmeli personelin kadroya geçmesi, ikinci adımın ise sözleşmeli personel istihdamından vazgeçilmesi olduğunu belirtti.

Deniz, hem teoride hem pratikte kadrolu istihdamın benimsenmesi gerektiğini ifade etti.

Deniz, "Kamu personel sisteminde, hem genelinde hem de kurumlar özelinde sözleşmeli personel düzeneği; mevzuat ve tür çokluğu, hak, yetki, görev tanımları ve uygulama farklılığıyla bir sorunlar yumağına, haklı sitemler kaynağına dönüşmüştür. Aynı kurumda farklı yasal düzenlemelere, idari düzenleyici işlemlere tabi farklı sözleşmeli personel uygulamaları var. Yer değiştirme hakkı olan var, görevde yükselme imkânı olmayan var. Süresiz sözleşmeli de, belirli süre sonra kadroya geçen sözleşmeli de var. Birlik, bütünlük yok." dedi.

Sözleşmeli personelin hakları konusunda gerçekleştirilen düzenlemelerin yetersiz olduğunu dile getiren Deniz, "Yakın dönemde yapılan düzenlemeyle sözleşmeli öğretmen, sağlık personeli ve din görevlileri için 3+1 uygulaması ve kadroya geçiş imkânı getirildi. Herkesi kapsamadığı için bütünüyle olumlu görmedik. Yetmez ama evet dedik. Hem teklifimiz hem de hedefimiz; personeli sözleşmeli sıfatından, kamuyu sözleşmelilerin siteminden kurtarmak. İdari ve mali yük oluşur deniyorsa; önce 3+1’de süre kısaltılmalı, kapsam artırılmalıdır. Her yerde sözleşmeli personelin, süreli sözleşmeli olması sağlanmalıdır. Türkiye’nin ekonomik potansiyeli  ve idari kapasitesi; sözleşmeli personeli kadroya geçirecek, kadrolu istihdamı esas kabul edip  sözleşmeli  istihdama son verecek düzeyde ve güçtedir. 800 bin taşeron işçisini devletin gücü ve güveniyle buluşturan düzenleme bu gücün ve kapasitenin ispatıdır." ifadelerini kullandı.

Deniz, "Kamu personel sisteminde Memur-Sen’in teklifi ve ısrarıyla iki kez kadroya geçiş düzenlemesi yapıldı. Çok da iyi yapıldı. Doğrunun tekrar etmesi, adil olanın yinelenmesi, makul olanın yenilenmesi personeli mutlu, çalışma hayatını huzurlu kılar. Memur-Sen olarak düzenlediğimiz şura ve hazırladığımız raporlarla, KPDK’na sunduğumuz talepler ve toplu sözleşme masasına taşıdığımız tekliflerle; sözleşmeli uygulamasından kurtulmayı, sözleşmeli personeli güvencesizlikten kurtarmayı hep önceledik. Memur-Sen’in sözleşmeli istihdam konusundaki tavrı, sözleşmeli personeli güvenceyle buluşturma konusundaki yaklaşımı, ısrarı değişmedi; değişmeyecek. 31 Mart yerel seçimleri sonrası CHP ve HDP’li belediyeler başta olmak üzere 5393’lere yaşatılanlar da haklılığımızın tescilidir." dedi. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir