• DOLAR 7.555
  • EURO 9.137
  • ALTIN 437.81
  • ...
Veliler: Öğrencilerimiz pandemi sürecinde yeteri kadar çalışamadı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Liselere Giriş Sınavı’nın (LGS) birinci oturumu saat 09.30 itibari ile başladı. Öğrenciler istedikleri liselere girebilmek için sınavda ter dökerken, öğrenci velileri ise okul binasının dışında öğrencilerinin başarılı bir şekilde sınavdan çıkmaları için dua etti.

1,6 milyon öğrenci ve velilerini ilgilendiren LGS, Coronavirus gölgesinde başladı. Öğrencilerin sağlığı ve Covid-19 salgının bulaş riskine karşı sınava giren öğrencilerin ateşleri ölçüldü. Ayrıca el temizliği için dezenfektan kullanan öğrencilere yeni maskeler verilerek, taktıkları maskelerini değiştirilmeleri istendi.

Kalabalık oluşmaması için okul binalarına bekletilmeden alınan öğrencilerin velileri ise okul bahçelerine alınmayarak, okul dışına çıkarıldılar.

Bahçe dışında bekleyen velilerden bazıları öğrencilerin sınavdan başarılı bir şekilde çıkması ve istedikleri liseye girmeleri için yanlarında getirdikleri Yasin-i Şerif cüzlerini okuyarak dua ettiler.

Coronavirus sürecinde öğrencilerin evde zaman geçirdiklerini ve derslerine okulda olduğu gibi zaman ayıramadıklarını belirten öğrenci velileri, öğrencilerinin EBA TV üzerinden de yeteri kadar çalışamadıklarını ifade ettiler.

 "Bu senenin verimli olacağını düşünmüyorum"

Bu senenin eğitim, öğretim sürecinin yeteri kadar verimli olacağını düşündüğünü ifade eden Özge Tuba ise şunları söyledi:

"Öğrenciler zorlu geçen kış şartlarından dolayı yeteri kadar eğitim alamadılar. Öğretmen ve velilerin çabalarına rağmen öğrenciler eğitimde eksik kaldı. Velilerin baskıları oldu elbette, öğrencilerin daha fazla çalışması ile ilgili ama yine de yetersiz kaldı. Coronavirus sürecinde de psikolojileri bayağı bozuldu. Dersleri EBA TV üzerinden vermeye çalıştılar ama hiç verimli olmadı. Bu süreçte başarılı olan öğrenciler elbette oldu ama kendi öğrencilerim için söylemek gerekirse başarılı olduklarını düşünmüyorum. Evde ders çalışma ortamını sağlayamadılar. Evde aldıkları eğitim okulda aldıkları eğitim gibi olmadı. Okul havasına giremediler. Son 2 haftadır da dershaneye başladılar. Bugün de sınava girdiler. Umarım başarılı olurlar. Milli Eğitim Bakanlığı da inşallah bir olanak sağlar da öğrenciler bir şekilde daha iyi yerlere gelirler. Bu yıl eğitimde yeteri kadar verim alınamadı. Umarım bütün öğrenciler sınavda başarılı olur." ifadelerini kullandı. 

İleri tarihlerde yapılacak telafi derslerinin de faydalı olacağını düşündüğünü belirten Tuba, öğrencilerin uzun zamandır tatil yaptıklarını, yapılacak telafi eğitimlerinin iyi olacağını düşündüğünü söyledi.

"Kızım evde ders çalışmadı"

Sınava stresli ve heyecanlı olarak geldiklerini belirten Dilek Hanım, özellikle kızının çok heyecanlı olduğunu söyledi. Dilek, "Evde eğitim sürecini çok iyi yapamadık. Kızım evde çalışmayı kabullenemedi. ‘Ben evde ders çalışmam’ dedi. Bilgisayarı, interneti ve gerekli imkanları var ama evde ders çalışmadı. EBA TV üzerinden de çalışmadı. Yani çalışmadığı halde şu an çocuğum sınava girmiş. Yani bu Coronavirus sürecinde kızım ders çalıştı diyemem. Dershaneler ve okullar da kapalıydı zaten oralara da gidemedi." dedi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir