• DOLAR 6.863
  • EURO 7.774
  • ALTIN 396.959
  • ...
Sanayi doktora programı sonuçları açıklandı

TEKNOLOJİ SERVİSİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Koordinasyon Toplantısı’nda video konferans yöntemiyle katılımcılara hitap etti. Bakan Varank şunları kaydetti:

GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİNE 76 BAŞVURU

“TSE ile birlikte, üretim tesislerinde alınması gereken önlemlere yönelik bir kılavuz hazırladık. Tedbirleri yerine getiren firmalara, COVID-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi veriyoruz. İki haftada 76 sanayi kuruluşundan başvuru aldık. 7 kuruluşun denetimleri olumlu şekilde tamamlandı ve belge almaya hak kazandı.”

YÜZDE 75 İNDİRİMLİ KİRA

“Kuluçka merkezlerinde yüzde 75’e varan indirimli kira uygulamamız var. Hâlihazırda teknoparklardaki 6 bin firmanın yüzde 24’ü kuluçka firması. Bu sayının artması, daha çok fikrin ete kemiğe bürünmesi çok önemli. Kuluçka Merkezleri sadece dört duvar ofislerden oluşan bir alandan ibaret olmamalı.”

REVİZYON

“TÜBİTAK Teknoloji Transfer Ofisi destekleri uygulamamızda revizyon yaptık. Önümüzdeki dönemde; teknopark bünyesindeki TTO’lar da TÜBİTAK desteklerden yararlanabilecek. Mevzuat kapsamında sizlerden istediğimiz zorunlu dokümanları sadeleştirmek istiyoruz. Böylece hem belge yükünü azaltacak hem de bunu mümkün olduğunca dijital bir altyapıya kavuşturacağız.”

TERSİNE BEYİN GÖÇÜ

“Tersine beyin göçünün merkezi olan teknoparklar, hem binalarıyla hem sunduğu hizmetlerle örnek olmalı. Bu kapsamda sizlerden kusursuz bir anlayışı hâkim kılmanızı bekliyoruz. Lütfen alelacele hazırlanmış derme çatma prefabrik yapıları önümüze faaliyet alanı olarak getirmeyin.”

TEKNOLOJİK HEDEFLER

“En yetkin kabiliyetlere ev sahipliği yapan teknoparklar, Milli Teknoloji Hamlemizin olmazsa olmaz bir parçası. Teknopark İstanbul ve Ankara İvedik Teknopark, savunma sanayimizin yerli ve milli bir yapıya kavuşmasında benzersiz katkılar sundu. Bilkent Teknoparktan çıkan gencecik bir firma olan Biosys, sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya nefes oldu. Ülkemizin ilk unicorn’u, bizim söylemimizle Turcorn’u da bir dönem Bilkent Teknopark’ta yer alıyordu… Peak Games sadece 10 yılda 1.8 milyar dolarlık değere ulaştı. İşte böyle örnekler, varmaya çalıştığımız hedeflere bizi daha hızlı götürecek.”

SANAYİ DOKTORA PROGRAMI SONUÇLARI

“Yüksek nitelikli işgücünün sanayiye entegre olmasını amaçlayan Sanayi-Doktora Programımızın sonuçları bugün belli oldu. 47 üniversitenin, 147 sanayi kuruluşuyla yaptığı 188 projeyi destekleyeceğiz. Böylece sanayimizin ihtiyaçları doğrultusunda 645 doktora öğrencisi yetiştirilecek.”

KRİTİK ROL OYNAYACAK

“Bu öğrencilerimize eğitimleri süresince aylık 4 bin 500 lira burs desteği sağlıyoruz. Ayrıca; mezuniyetlerini takiben 3 yıl boyunca istihdam desteği de sunuyoruz. Teknopark firmalarımız da bu programdan yararlanabiliyorlar. Sanayi-Doktora Programı, getirdiği vizyoner yaklaşımla sanayideki yapısal dönüşümde kritik bir rol oynayacak.”

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir