• DOLAR 6.872
  • EURO 7.725
  • ALTIN 392.151
  • ...
Hamas: "İsrail Kudüs'te etnik temizlik yapıyor"

GAZZE (AA) 

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu yaptığı yazılı açıklamada, "Cebel el-Mükebbir köyünde ruhsatsız olduğu gerekçesiyle Filistinlilerin evlerine yönelik yıkımların artması, Filistin halkını zorla göç ettirmeyi amaçlıyor. Bu, sessiz kalınması mümkün olmayan bir suç ve etnik temizliktir." ifadesini kullandı.

Kanu, buna karşı bir direniş başlatılması ve Filistinlileri korumak için hemen müdahale edilmesi gerektiğini belirtti.

İşgal çetesi güçleri dün, Cebel el-Mükebbir köyünde Filistin vatandaşı Ala Burkan'a evini kendi elleriyle yıktırmıştı.

İşgal çetesi güçleri her yıl onlarca Filistinliyi evsiz bırakıyor

İşgal çetesi, 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Yaka'da Filistinlilere ait ev ve yapıları çeşitli gerekçelerle yıkıyor.

Filistin ile işgal çetesi güçleri arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde işgal altındaki Batı Yaka A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'lik alanı kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği ise işgal çetesine devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idare ve güvenliği işgal çetesine bırakılmıştı. Yerel kaynaklar, işgal çetesi güçlerinin sadece geçen yıl Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait 521 evi "ruhsatsız" olduğu veya "C bölgesi"nde inşa edildiği gerekçesiyle yıktığını belirtiyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir