• DOLAR 32.908
  • EURO 35.407
  • ALTIN 2468.4
  • ...
Yarın açılacak iş yerlerinin hazırlık telaşı başladı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

17 Mart tarihinde Bilim Kurulu tavsiyesi üzerine yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi ile Coronavirus (Covid-19) vaka ve ölümlerinin ardından aralarında spor salonları, restoranlar, kafeler, lokantalar, düğün salonları, kahvehaneler ve AVM'lerin de bulunduğu birçok yer geçici bir süreliğine kapatıldı.

 

Yayımlanan genelge ile bu mekanların, fiziksel teması önlemek ve virüsün olası yayılma potansiyelini kesmek amacıyla geçici olarak faaliyetleri durduruldu.

Normalleşme adımları çerçevesinde hayata geçirilen kararlar kapsamında iş yerleri kapılarını yeniden açmak için çalışmalarına başladılar.

İş yerleri sahipleri, şimdiden sosyal mesafe kuralı, dezenfektan ürünlerinin kullanılması, maske takılması gibi tedbirleri alarak hizmete başlamayı bekliyorlar.

İş yeri sahipleri yaklaşık 4 ay boyunca iş yerlerinin kapalı olması sürecinde ekonomik olarak ciddi problem yaşadıklarını, pazartesi günü itibari ile iş yerlerini yeniden açacakları için mutlu olduklarını belirttiler.

"İş yerlerimizi yeniden açmanın mutluluğunu yaşıyoruz"

Kahvehane işletmecisi Veysel Engin, açılış için hazırlıklarını sürdürdüklerini söyledi.

Engin, "Şu an Ağrı'da bulunan bütün kahveler 1 Haziran tarihi için temizlik yapmak ile meşgul. Pazartesi günü iş yerlerimizde sosyal mesafe kuralı, dezenfektan kullanımı, maske takma gibi tedbirleri alarak ve temizliğimizi bitirerek faaliyetlerimize başlayacağız inşallah. 3-4 aylık yaşadığımız bu sıkıntı sürecinden sonra iş yerlerimizi yeniden açmanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

"İnşallah bundan sonra güzel günler geçiririz"

Lokanta işletmecisi Vefa Alpaslan ise iş yerinde 13 kişi çalıştıklarını, kapalı oldukları süre zarfında işsiz kaldıkları gibi giderlerinin de devam ettiğini belirtti.

Salgına karşı tedbirlerini aldıklarını ve 1 Haziran'a hazır olduklarını belirten Alpaslan şunları söyledi:

"Coronavirus salgını nedeni ile iş yerimiz yaklaşık 3 aydır kapalı, 1 Haziran tarihinde iş yerimizi yeniden açacağımız için şu an temizlik ve hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu süreç bizim için sıkıntılı geçti açıkçası, malumunuz gelir olmayınca giderler devam etti. İş yerimizde yaklaşık 13 kişi ekmek yiyordu, şu süreçte işsiz kaldık hepimiz. İnşallah bundan sonra güzel günler geçiririz. Kendimiz bir takım tedbirler aldık. İş yerimizde sık sık dezenfektan işlemi gerçekleştireceğiz. Müşterilerimiz için hassas olacağız inşallah." ifadelerini kullandı.

"İş yerimizi sosyal mesafe kuralına göre dizayn ediyoruz"

Pastane işletmecisi Metin Çiftçi ise aldıkları tedbirler doğrultusunda masa ve sandalyelerde azalmaya gittiklerini, servislerde ise müşterilere tek kullanımlık tabak, bardak ve plastik çatal, kaşık kullanacaklarını kaydetti.

Çiftçi, "Pastane olarak üst katlarımızda temizlik ve dezenfektan işlemi yaptırıyoruz. Ücretsiz izne ayırdığımız arkadaşlarımızı çağırdık, bütün hazırlıklarımızı 1 Haziran'dan önce bitirmeyi hedefliyoruz. Aldığımız tedbirler doğrultusunda masa ve sandalyelerimizi azaltıyor, sosyal mesafe kuralına göre dizayn ediyoruz, maske kullanımı bizim için önemli, müşterilerimizin maske kullanmasını isteyeceğiz, yoksa biz kendilerine temin edeceğiz. Arkadaşlarımız üst katların hepsinde dezenfekte işlemi gerçekleştirecek. Tek kullanımlık pet tabak, çatal, bardaklarla hizmet vereceğiz." şeklinde konuştu.(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir