• DOLAR 6.736
  • EURO 7.41
  • ALTIN 370.554
  • ...
Ahlat Tarım Havzası’nda patatesin ilk tohumları toprakla buluşturuldu

Türkiye’nin önemli patates üretim merkezlerinden olan, geniş ve verimli tarım arazilerine sahip Ahlat ve Tatvan ilçesinde çiftçiler, havaların güzel olmasıyla beraber bu yılki ekimlerine erken başladı.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Tarım ve Orman Bakanlığının üretim çağrısı üzerine çiftçiler, üretime tarlalarda ekime başladı.

Yıllık ortalama 150-200 bin ton verimin alındığı Ahlat patatesi, Türkiye’nin yüzde 7 buçuk, bölgenin ise, yüzde 80 oranında ihtiyacını karşılıyor.

Çiftçi Halil Süleymanoğlu, bin 500 dekar alana tohum ektiklerini ve yaklaşık 10 bin ton civarında verim beklediklerini ifade etti.

Çiftçiler, tohumu toprakla buluşturdu

Gazetecilere açıklamada bulunan Süleymanoğlu, “2015 yılından bu yana tohum üretimi yapıyoruz. Tohumlarımızın yüzde 80’i cipslik, geri kalanı ise, bu bölgede ve genellikle yurt dışındaki çiftçi arkadaşlarımıza göndermekteyiz. Ekimlerimizi bin 500 dekar üzerinde gerçekleştiriyoruz. Patatesin ekiminden hasadına kadar çok zorlu süreçler yaşıyoruz. Toprak hazırlanmasından gübrelemesine kadar bu aşamaya gelinceye kadar sürekli yoğun bir şekilde çaba sarf ediyoruz. Tabi bunu devletin bize verdiği imkanlar sayesinde gittikçe kolaylaştırıyoruz. Tarım İl Müdürlüğümüzün de teknik personel anlamında bizlere büyük destekleri oluyor.” dedi.

Türkiye’nin hem ekonomisine hem de istihdamına katkı sundukları için mutlu olduklarını dile getiren Süleymanoğlu, şunları söyledi:

“Tohumculuk sektöründe maliyet girdilerimiz çok yüksek. 2018 yılında patates sektöründe büyük patlama yaşandı ama geçen yıl maalesef o fiyatı yakalayamadık. İnşallah Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağız bundan dolayı da çok mutluyuz. İstihdama yönelik çalışma olarak ise, sürekli 20 kişi çalıştırıyoruz ama bu sayı hasat döneminde günde 100 kişi çalıştırabiliyoruz. Bu yıl 10 bin ton üretim gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. İnşallah hedeflerimizi tutturmayı düşünüyoruz. Her yıl yer arayışı içindeyiz çünkü sulu tohum olduğu için patates ekimi yapılmaya yerleri tercih ediyoruz. Bu aşamada bu yıl Tatvan ilçemize bağlı Benekli köyünde ekim yaptık. İnşallah bu hasat döneminde güzel ürünler alırız.”

(İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir