• DOLAR 7.196
  • EURO 8.815
  • ALTIN 414.995
  • ...
Batman esnafı: “Covid-19 Ramazan ayı beklentimizi etkiledi”
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Coronavirus salgınını ülkenin her tarafında olduğu gibi Batman esnafını da olumsuz etkiledi. Alınan tedbirler kapsamında vatandaşların dışarıya çıkmaması esnafı zor durumda bırakıyor.  

Her yıl esnafın en yoğun yaptığı Ramazan ayında bu yıl Coronavirus nedeniyle esnaf beklentisini karşılamıyor.

Esnafın her yıl umutla beklediği ve çoğunun bu ayda çek ve setlerini ödediği, işlerinin en yoğun olduğu Ramazan ayında bu yıl esnaf Coronavirus nedeniyle iş yapamıyor.

 

“Yılın en iyi cirosunu Ramazan ayında yapıyorduk”

Her yıl esnaf kesiminin dört gözle Ramazan ayını beklediğini belirten Esnaf Abdulkadir Altsoy, “Coronavirus nedeniyle bu Ramazan ayında her yıl beklentilerimizin sadece yüzde 20’sini bekliyoruz. Ramazan aylarında her zamanki gibi ayakkabı sektörü veya giyim sektörü olsun beklentilerimizin çok yüksel olduğu aylardı. Yılın en iyi cirosunu Ramazan ayında yapıyorduk. Şu anda işlerimiz tamamen durmuş durumda. Bu durum imalatçısından tedarikçisinden ve perakendecisine kadar hepimizi etkiledi. Şu anda çoğu esnaf bizim gibi bazı günlerde bir parça satmadan, siftah yapamayacak seviyelere geldik.  Bu süreç esnaflar için çok zor bir durum. Kiramızı, elektriğimizi, vergilerimizi ödeyemeyecek seviyelere geldik. Alışverişlerin tamamen durduğunu gözlemliyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun.” dedi.

Geçen sene Ramazan ayına kıyasla maddi ve manevi olarak hüzünlü olduklarını dile getiren esnaf Suphi Şimşek ise, şunları söyledi:

“Bu sene Ramazan ayına her yönüyle üzüntüyle girdik. İbadetlerimizi camilerde yapamamamız, sokakların boş olması, caddelerin kapalı olması her yönüyle de işlerimiz etkilendi. Şu anda bütün esnaf kira, elektrik ve vergilerinin ödemelerinde sıkıntı yaşamaktadır. Coronavirus’ten dolayı maske takma zorunluluğu olduğundan bizde müşterilerimizde maske takıyoruz. Çarşıya çıkışlarda yaş kısıtlamalarında olması, insanlarda tedirginlik meydana getirdiğinden çarşıya çıkan insan sıyısını azalttı. Bunların hepsi esnafı etkiliyor. Allah’tan temennimiz en kısa zamanda hayatın normale dönmesidir.”

“Virüsü bir an önce atlatıp, tekrar eski günlere kavuşmayı istiyoruz”

Coronavirus’ten dolayı işlerinin bir anda kesildiğini belirten, esnaflardan Rıdvan Akyol, bu yıl Ramazan ayında işlerinin umdukları gibi gitmediğini söyledi.

Akyol, “Bu sene Ramazan ayı umduğumuz gibi geçmiyor. Biz esnaf olarak zor günler geçiriyoruz. Tek temennimiz bu virüsü bir an önce atlatıp, tekrar eski günlere kavuşmaktır. Bu süreçte işlerimizin düşmesi nedeniyle çok zor günler geçiriyoruz. Çoğu zaman siftahsız eve gidiyoruz. Kiramızı ve çeklerimizi ödeyemediğimizden dolayı çok sıkıntılı durumdayız. Mal satamadığımız gibi yeni üründe alamıyoruz. Esnaf olarak perişan haldeyiz.” dedi. (İLKHA)

 

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir