• DOLAR 32.239
  • EURO 34.872
  • ALTIN 2423.456
  • ...
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Türkiye'de özellikle, Erzurum dağlarının yüksek kesimlerinde yetişen uçkun, genel olarak Doğu Anadolu bölgesindeki illerde de yetişir. Bölge insanı tarafından rağbet gören uçkun, yayla muzu olarak adlandırılmaktadır.

C vitamini açısından zengin olan besin; A, B1, B2, E ve K vitaminlerini bünyesinde barındırır. Özellikle kanser ile mücadelede kullanılan bu şifa kaynağı bitki, hücrelerin yenilenmesinde ve gelişmesinde önem teşkil ettiği ve içeriğinde kimyasal maddeler barındırdığı tespit edilen bitkinin, birçok ciddi hastalığın tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.

Genel olarak yöre halkı tarafından dağlardan toplanılarak getirilen uçkunlar, yapraklarından ve tohumlarından temizlendikten sonra tezgahlarda satılmaya başlanır. İlk çıktıklarında biraz pahalıya satılan uçkunlar, zamanla ucuzlayarak daha uygun fiyatlardan satılmaya başlanıyor.

30 yıldır her sene uçkun sattığını ifade eden seyyar satıcı Ömer Yavuz, "Yayla muzu bütün dertlere devadır. Hastalıklara şifadır. Hastalıklar için ilaç yerine yayla muzunu yiyelim, Allah'ın izni ile şifayı bulacağız. Antibiyotik yerine yayla muzu tüketilirse bu hastalıkları inşallah yeneceğiz." dedi.

Yavuz, hastalıklardan kurtulmak için ilaç yerine uçkunun yenmesi gerektiğini, bu bitkinin Allah tarafından insanlara sunulan doğal bir besin olduğunu söyledi. (İLKHA)


Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız