• DOLAR 7.42
  • EURO 8.984
  • ALTIN 438.58
  • ...
Hollanda katlettiği on binlerce sivil için Endonezya'dan özür diledi

Amerika kıtasından Asya'ya, Afrika'dan Güney Amerika'ya kadar birçok bölgede sömürgesi olan Hollanda, Endonezya'nın bağımsızlık mücadelesi sırasında sivil halka karşı yaptığı katliamlarla savaş suçu işledi.

Hollanda Kralı Willem-Alexander ülkesinin sömürge dönemindeki katliamları için Endonezya’dan özür dileyerek Güney Doğu Asya ülkesinin bağımsızlık gününü de resmen tanıdı.

Hollanda, bağımsızlık mücadelesi sırasında katlettiği 40 bin Endonezyalı için 2013 yılında resmen özür dilemişti. Kral Willem-Alexander da Hollanda hükümetinin daha önce yaptığı açıklamalar doğrultusunda, "bu yıllarda Hollanda’nın gerçekleştirdiği aşırı güç" için üzgünlüğünü ve özrünü bildirdi.

Hollanda ve Endonezya arasında başlayan barış görüşmeleri 27 Aralık 1949'da Hollanda Krallığı'nın yeni devletin bağımsızlığını tanımasıyla sonuçlanmıştı.

İslamiyet'in Müslüman tüccarlar tarafından yayıldığı Endonezya, 1511'de Portekiz tarafından işgal edilerek sömürge altına girmiş daha sonra İspanya, Hollanda ve İngiliz sömürgesi olmuştu. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir