• DOLAR 8.474
  • EURO 10.058
  • ALTIN 493.011
  • ...
İhracatın yıldızları belli oldu

EKONOMİ SERVİSİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde, DHL Express Türkiye ve Dünya Gazetesi iş birliği ile Akbank’ın ana sponsorluğu, Turkcell'in iletişim sponsorluğunda gerçekleştirilen "İhracatın Yıldızları" yarışmasının ödül törenine katıldı.

“İHRACAT ARTIŞINDA, 2019'DA DÜNYADA 7'NCİ SIRADAYIZ”

 Pekcan törendeki konuşmasında Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle küresel büyümelerin revize edildiğini hatırlatarak şu bilgileri verdi: "Türkiye olarak, 2019 yılında dünyanın en çok ihracat yapan ilk 50 ülkesinin ihracatı yüzde 2,7 düşerken, biz ihracatımızı yüzde 2,2 artırdık. Türkiye'nin beklentileri açısından bu rakam belki çok yüksek bir rakam değil ancak biz ihracat artışında, 2019'da dünyada 7'nci sıradayız, değer bazında artışta da 6'ncı sıradayız. Demek ki zorluklar, bizim zorluklar karşısındaki reaksiyon kabiliyetimizi ve dinamizmimizi ortaya koyuyor. 2020'ye çok daha büyük beklentilerle girdik ama küresel ekonomide çok zorlu bir sene olacağa benziyor. Öncelikle Çin ekonomisi, ilk 3 ayda etkilenecek. Şimdi Avrupa'ya ve dünyaya yayılıyor. Dolayısıyla, daha fazla tedbirli ve öngörülü olmamız gereken bir zamandan geçiyoruz."

ALTERNATİF GÜZERGAHLAR

Orta Asya’ya yapılan ihracatın yüzde 50'sinin İran üzerinden gittiğini hatırlatan Pekcan, "Irak ve İtalya'ya 20 milyar doların üzerinde ihracatımız var. Dolayısıyla tedbirlerimizi alacağız ama dış ticaretin önünde de engel tanımayacağız." diye konuştu.  Pekcan, bu akşam İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi ile görüştüklerini aktararak, yapılan çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi: "İran'a gidecek sebzeler, meyveler Mersin'de bekliyor, biz ihracat yapmak istiyoruz, onların beklentisi var. Lojistik yollarıyla, alternatif güzergahlar üzerinde çalışıyoruz. Yarın bütün bakan yardımcılarımız, diğer bakanlıkların bakan yardımcıları ve TİM'le beraber, lojistik, yeni güzergahlar, alternatif rotalar üzerinde bir toplantımız var. Bakan Yardımcım bugün Gürcistan'dan geldi, Genel Müdürümüz Azerbaycan'dan döndü. Azerbaycan'da yıllık kotayı askıya aldılar, kota saymayacaklar. Hazar geçiş ücretlerinin düşürülmesi ile ilgili çalışma yapıyoruz. Irak kapısında nasıl aktarma yaparız, tampon bölgede, bunun çalışmalarını yapıyoruz. Önceliğimiz insan sağlığı ama ticaretimize de her türlü önlemi alarak, ticaretin akışını sağlamak zorundayız." Pekcan, konuşmasını ödül alan şirketleri tebrik ederek tamamladı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir