• DOLAR 7.434
  • EURO 9
  • ALTIN 439.4
  • ...
Van'da çığ altında bulunan itfaiye erine hala ulaşılamadı

Ekiplerin yaptığı çalışmalar sonrası yollar ulaşıma açılırken, Van-Bahçesaray karayolunda 4-5 Şubat 2020 tarihinde düşen çığ bölgesine ise yoğun kar tipi ve yeni çığ tehlikeleri nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van-Bahçesaray karayoluna düşen ve 41 kişinin hayatını kaybettiği çığ bölgesini havadan inceledi.

İncelemelere çığ altında kalan itfaiyeci Mehmetcan Daşdemir'in ağabeyi Bayram Daşdemir de katıldı.

Karadan ulaşımın sağlanamadığı bölgeye, Vali Bilmez, AFAD, UMKE, Karayollarından yetkililerin yanı sıra jeoloji mühendislerinden oluşan teknik heyet ve çığ altında kalan itfaiyeci Mehmetcan Daşdemir'in ağabeyi Bayram Daşdemir, polis helikopteriyle bölgeye ulaştı.

Bahçesaray'daki çığ bölgesi ile yine aynı bölgede çığ riski bulunan bölgeler ile Çatak İlçesi'ndeki çığ noktalarını 30 dakika boyunca havadan inceleyen Vali Bilmez ve teknik heyet Van'a döndü.

İncelemelerin ardında açıklama yapan Vali Bilmez, ''4-5 Şubat tarihlerinde Bahçesaray yolunda meydana gelen çığın altında kalan vatandaşlarımızın tümü çıkartılmıştı. Bir itfaiye erimizin ise maalesef halen çığ altında olduğunu değerlendiriyoruz. Bölge koşulları çalışmaya engel olduğu için bugüne kadar çalışma yapılamadı. Bugün AFAD ve Meteorolojiden uzmanlar, Karayolları Bölge Müdürümüz ve Jandarma Komutanımız ile birlikte bölgeyi helikopterle tekrar gezip incelemede bulunduk. Bölgeyi görmesi için İtfaiye erimiz Mehmetcan Daşdemir'in ağabeyini de beraberimizde getirdik. O da bizimle beraber bölgenin ne kadar zorlu koşullarda olduğunu gördü. İnşallah oradan aldığımız verileri değerlendirip ona göre kendimize bir yol haritası çizerek, çığ altında olan Mehmetcan kardeşimize bir an önce ulaşacağız." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir