• DOLAR 6.866
  • EURO 7.751
  • ALTIN 397.774
  • ...
Li-Fi, Wi-Fi’den 100 kat hızlı olabilir

TEKNOLOJİ SERVİSİ

Webtekno’nun haberine göre; SLD Laser adlı bir şirket tarafından Las Vegas’taki 2020 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) lazer tabanlı Li-Fi’nin son versiyonu sergilendi.

Yapılan gösteri sırasında şirket, Li-Fi ile 20 GB/sn hızında veri göndermeyi başardı. 5G kablosuz ağının 1GB/sn hızında veri ilettiğini düşündüğümüzde Li-Fi’nin hız farkı ortaya çıkıyor.

SLD Laser tarafından da sergilenen Li-Fi teknolojisinde, Wi-Fi’da kullanılan radyo dalgalarının yerine lazer ışığını kullanılıyor. SLD Laser, odaların tavanlarına yönlendiriciler yerleştirerek 100GB/sn hızında veri iletmek için LED ışınlarını kullanmak istiyor.

Edinburg Üniversitesi’nde mobil iletişim başkanı olan ve Ultra Paralel Görünür Işık İletişimi Projesi üyesi Harald Haas, “LED’ler akkor ışıktan daha az enerji harcadıkları gibi ışık çıkışları açısından geliştirilebilirler.” dedi.

SLD Laser’in çalışmaları da LED ışıkların geliştirilmesi yönünde. Li-Fi, çıkışlarını modüle ederek LED’lerden gelen ışık hakkındaki verileri kodlar.

 LED’lerden çıkan bu titreşimli ışının titreşim hızı insan gözü tarafından ayırt edilemez. Ancak bilgisayar ve mobil cihazlar alıcı sinyali rahat bir şekilde okuyabilirler.

Aynı zamada odanın tavanındaki bir alıcı-vericiye sinyal göndererek iki yönlü iletişim sağlanabilir. Li-Fi teknolojisi başarı ile geliştirilebildiği koşullarda 100GB/sn veri aktarım hızı sağlayacak.

Bu veri aktarım hızı, uzay çalışmaları, sağlık ve hızlı iletişimde kullanılabilir. Aynı zamanda otonom cihazların birbirleriyle iletişiminde de Li-Fi teknolojisi kullanılabilir. Li-Fi, robotların çok uzak mesafelerden kontrol edilmesini de sağlayabilir.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir