• DOLAR 32.19
  • EURO 34.989
  • ALTIN 2498.913
  • ...
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

2020 yılı içerisinde çiftçilere dağıtılması planlanan yem için Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Daha önce Şahinbey ilçesindeki çiftçilere 6 bin ton gübre, 7 bin ton yem, 6 bin 200 ton arpa ve buğday tohumu, 750 bin adet zeytin ve 150 bin adet de fıstık fidanı dağıtımı yapan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, desteğini sürdürerek çiftçilere 7 bin ton daha küçük ve büyükbaş hayvan yemi desteğinde bulunmak için Gaziantep Valiliği öncülüğünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile protokol imzaladı.

Valilik makamında gerçekleştirilen imza töreninde Gaziantep Valisi Davut, hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilerin en önemli girdisinin yem olduğunu belirterek, çiftçinin ve üreticinin desteklenmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

 

Şahinbey Belediyesi’nin çiftçilere objektif bir şekilde destek verdiğini belirten Gül, “Şahinbey Belediyesi’nin diğer protokollerinde olduğu gibi bu protokollerinde de objektif kriterleri var. Bu çalışmanın en güzel yanı da o ve hiçbir çiftçimizin ‘ben az, o çok aldı veya o aldı ben niye alamadım’ diyebileceği bir mesele ortaya çıkmıyor. Yapılan çalışmada objektif kriterler ortaya konuyor. Hangi çiftçiye ne kadar verileceği belirlenip dağıtımı gerçekleştiriliyor. Bunu yaparken yüzde 50’sini çiftçimiz yüzde 50’sinide belediyemiz karşılıyor. Ortaya çıkan rakamda bir belediye ölçeğinde çevrilmesi zor bir miktar. Ancak çiftçinin ve üreticinin desteklenmesi çok önemli. Özellikle hayvancılık yapan vatandaşlarımızın en önemli girdisi yemdir. Bunu bir nebze olsun rahatlatmak vatandaşımızın yüzünü güldürüyor. Emeklerinden dolayı Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na, ekibine ve organizasyonu yapan İl Tarım Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.” dedi.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, çiftçilerin kaliteli ve ucuz yem aldığını belirterek, “Gaziantep Valiliğimiz, Tarım İl Müdürlüğümüz ile birlikte protokol imzaladık. Amacımız Şahinbey’de çiftçilik yapan vatandaşlarımıza destek olmak.  Daha önce çiftçilerimize 6 bin ton gübre, 7 bin ton yem, 6 bin 200 ton arpa ve buğday tohumu desteğinde bulunduk. Ayrıca 750 bin adet zeytin 150 bin adet fıstık fidanı dağıtımı gerçekleştirdik. Bu yeni protokolle birlikte 7 bin ton küçükbaş ve büyükbaş hayvan yemi dağıtımı gerçekleştireceğiz. Bu desteğin yüzde 50’sini belediyemiz diğer yüzde 50’sini çiftçilerimiz karşılayacak. Ancak çiftçilerimizin şöyle bir avantajı var. Biz toptan aldığımız için hem kaliteli hem de uygun fiyata alıyoruz. Bu da çiftçilerimiz için ayrı bir avantaj sağlıyor. Ayrıca ocak ayından itibaren yem talebi fazlalaştığı için fiyatlarda farklılaşma olabiliyor. Çiftçilerimiz bu fiyat değişiminden de etkilenmeden eski fiyat üzerinden ürünlerini almış olacaklar. Küçükbaş hayvanda bin 250 kilograma kadar, büyükbaş hayvanda 2 bin kilograma kadar çiftçilerimize hayvan yemi desteğinde bulunacağız. Bizlere destek olan Valimize, Tarım İl ve İlçe Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Ali Doğan da gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek “Öncelikle hayırlı olmasını diliyorum. Bu konuda bize düşen ne görev varsa üzerimize düşen görevi sonuna kadar yerine getirmeye çalışacağız. Çiftçi kayıtlarımızı yaptık. Dağıtım içinde gerekli çalışmalarımız hazır.” dedi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız