• DOLAR 7.403
  • EURO 8.997
  • ALTIN 442.32
  • ...
Suriye sınırında okul açılışı yapıldı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Suriye sınırına sıfır noktasında bulunan Mardin merkez Artuklu ilçesinin Sakalar Köyünde hayırsever bir işadamının yaptırdığı okulun açılışı, dualarla yapıldı.

Hayırsever işadamı Hasan Keleşoğlu tarafından yaptırılan 8 derslikli Emine-Behçet Keleşoğlu ilk ve ortaokul binası için okul meydanında açılış töreni düzenlendi.

Törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İl Milli Eğitim Müdür Yakup Sarı, ilçe kaymakamları, il protokolü, çok sayıda davetli, köylüler ve öğrenciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Vali Mustafa Yaman, Keleşoğlu ve Kösen ailesine eğitime desteklerinden dolayı teşekkür ederek, şunları söyledi:

“Mardin, genç nüfusu olan bir şehir ve nüfusumuzun yüzde 60’ı 29 yaş ve altı. Yaş ortalamamız 22’lerde, o nedenle de eğitim kurumlarına çok fazla ihtiyacımız var. Cumhurbaşkanımız ve yatırımcılarımız bunun farkında. Bu nedenle de önemli yatırımlar yapılıyor. Devam eden 100’ün üzerinde okul inşaatlarımız var. Bu okullarımız, önümüzdeki dönemde açılacak inşallah. Mardin, büyükşehir olmasının da avantajıyla her sektörde gelişiyor. Altyapıda, yollarda, sosyal donatı alanlarımızda, parklarımızda, eğitim ve sağlık alanındaki yatırımlarımız hızla devam ediyor, devam edecek.”    

Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı da hayırsever işadamlarına eğitime destek vermeleri konusunda çağrıda bulundu. Mardin’in okul ihtiyacı olan 8 ilden bir tanesi olduğunu kaydeden Sarı, kırsaldan şehre olan göç nedeniyle şu an 102 tane okul inşaatı olmasına rağmen bunların yetmediğini söyledi.    

Vali Yaman, konuşmaların ardından Hasan Keleşoğlu ve ortağı Kenan Kösen’e eğitime verdikleri katkılarından dolayı birer plaket verdi.

İl Müftüsü İsmail Çiçek’in okuduğu duadan sonra Vali Yaman ve protokol üyeleri açılış kurdelesini keserek okulun açılışını yaptı.

Sakalar Köyünde yapılan 8 derslikli Emine-Behçet Keleşoğlu ilk ve ortaokulu, komşu köylerdeki öğrencilerin de taşınmasıyla 340 öğrenciye hizmet verecek. (M. Salih Keskin – İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir