• DOLAR 6.863
  • EURO 7.774
  • ALTIN 396.959
  • ...
Türkiye Avrupa'nın en büyük altıncı elektrik pazarı

EKONOMİ SERVİSİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve beraberindeki heyet Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği (CAREC) Enerji Bakanları Birinci Toplantısı'na katıldı. CAREC’e üye Azerbaycan, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan enerji bakanları ve üst düzey yöneticileriyle uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Dönmez, Türkiye’nin doğal gaz depolama kapasitesini 3,5 milyar metreküpe çıkardığını ve 2023'e kadar da bu miktarın 11 milyar metreküpe ulaşacağını kaydetti. Dönmez, ayrıca LNG ithalatı için iki Yüzer Depolama ve Tekrar Gazlaştırma Ünitesi tesisi kurduklarını, üçüncüsü için de çalışmaların sürdüğünü aktardı.

KURULU GÜÇ 15 YILDA ÜÇ KATINA ÇIKTI

Dönmez, büyüyen ekonomiye paralel olarak, Türkiye’de kurulu güç kapasitesinin son 15 yılda üç katına çıkarak 90 gigavatı aştığını söyledi. Türkiye’nin Avrupa'nın en büyük altıncı elektrik pazarı haline geldiğine dikkati çeken Dönmez, şunları kaydetti: "Türkiye'nin başarılı enerji dönüşümü, çıkarılan dersler ve güçlendirilmiş enterkonneksiyonlar çerçevesinde, tecrübemizi ortak bir tarih ve kültürel geçmişi paylaştığımız Orta Asya’daki dostlarımızla paylaşarak işbirliğimizi daha da ileriye taşımaya hazırız. Yalnızca Türk kamu sektörü olarak değil, Türk iş dünyası olarak da bölgedeki enerji reformlarına ortaklaşa ivme kazandırmaya ve uluslarımızın refahını artırmaya katkı yapmak istiyoruz. Bu etkinliğin enerji alanında ülkelerimizin kamu ve özel sektörleri arasındaki ortaklıkların ve iş birliklerinin daha da gelişmesine vesile olacağına inancım tamdır.” ifadesini kullandı.

TANAP VE BTC

Dönmez, komşu ülkelerle sınır ötesi doğal gaz enterkonneksiyonlarını daha da güçlendirdiklerini belirterek, "Ne kadar çok enterkonneksiyon bağlantınız olursa, rekabet ve çeşitlilik sayesinde arz güvenliğinin sağlanması o kadar kolay olur. Bölgesel enterkonneksiyon girişimlerimizin en önemli örneklerinden biri, bugüne kadar yaklaşık 3,2 milyar varil petrol tedarik etmiş ve 10 yıldan fazla süredir faaliyet gösteren BTC Ham Petrol Boru Hattı'dır. Bir diğeri ise geçen yıl haziran ayında açıldığından bu yana Türkiye ve AB gaz pazarları için yeni bir kaynak ve rota haline gelen TANAP’tır. Hem BTC hem de TANAP, katılımcı ülkelerdeki refahın yanı sıra bölgedeki ortaklıklar, barış ve istikrarın sağlanmasına önemli katkılarda bulunmuştur." ifadelerini kullandı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir