• DOLAR 6.866
  • EURO 7.724
  • ALTIN 391.769
  • ...
Gelenekten kopuş felakete yol açıyor! DURUM SANILDIĞINDA VAHİM

DOĞRUHABER

Diyarbakır’ın Silvan İlçesinde ailevi meseleden dolayı çıkan silahlı kavgada 6 kişi hayatını kaybederken 9 kişi ise yaralandı. Konuyu gazetemize değerlendiren Psikolog Prof. Dr. Sefa Saygılı, “Kadim geleneğimize dönmemiz lazım” derken Alimeler ve Medreseler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek ise “Maneviyat eksikliği aile ve toplumsal birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Silvan’da yaşanan acı olay da yine maneviyat eksikliğinin bir sonucudur.” yorumunda bulundu.

3 AİLE KAVGAYA KARIŞTI 6 KİŞİ ÖLDÜ

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde çıkan silahlı kavgada 6 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı. Olay, Silvan'ın kırsal mahallesi olan Gökçe Tevek köyünde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Poyraz ailesi ile Tekin ailesi arasında henüz bilinmeyen bir nedenle sorun çıktı. Poyraz ailesine gelin olan Gülşen Tekin babasının evine gitti. Poyraz ailesi de gelinleri Gülşen'i almak için Tekin ailesinin evine gitti ve burada çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Narin ailesi ise Tekin ailesine desteğe gitti ve kavga büyüdü. Çıkan silahlı kavgada, Aziz Narin (22), Gökhan Narin (20), Edip Oğraş (22), Halise Narin, Süleyman Eleftoz ve ismi henüz öğrenilemeyen bir kişi hayatını kaybetti. Cevat Narin (67), Mevlüt Narin (56), Münevver Narin (59), Burak Narin (27), Cevat Narin (18), Teğmen Yapıcı (41), Dukhan Narin, Mehmet Narin, Felak Narin (29) ve Münevver Bağlı ile ismi henüz öğrenilemeyen 4 kişi daha yaralandı. Yaralılar, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi, Selahaddini Eyyubi Devlet Hastanesi ve Silvan Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Bölgeye çok sayıda jandarma ekibi sevk edildi. Köyde güvenlik önlemleri alınırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

KAYMAKAMLIK AÇIKLAMA YAPTI

Üç ailenin karıştığı silahlı kavgaya ilişkin Silvan Kaymakamlığından yapılan açıklamada, kavgada 6 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin de yaralandığı belirtildi. Gece 01.20 sıralarında çıkan kavgayla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Akraba olan iki aile arasında ailevi bir nedenden dolayı başlayan tartışma silahlı kavgaya dönüşmüştür. Kavga sonucunda bir kişi olay yerinde, 5 kişi yaralı olarak kaldırıldıkları hastanede olmak üzere toplam 6 kişi hayatını kaybetmiş, yaralı olan 9 kişinin tedavilerine devam edilmektedir.

Açıklamanın devamında, olayla ilgili Silvan Cumhuriyet Savcılığı tarafından gerekli incelemenin yapıldığı ve soruşturmalara başlandığı kaydedildi.

 “KADİM GELENEĞİMİZE DÖNMEMİZ LAZIM”

Geleneklerimizin yıllarca kötülendiğinden ve insanların artık öcüleştirilen geleneklerden uzaklaştığını belirten Psikolog Prof. Dr. Sefa Saygılı, “Eskiden bu tür aile içi kavgalar, tartışmalar çıktığında araya büyükler, kanaat önderleri girer meseleyi kan dökülmeden çözmeye çalışırdı. Ama yıllarca dizilerde, filmlerde ve haber bültenlerinde törelerimiz ve geleneklerimiz kötülendi. İnsanlar da artık öcüleştirilen bu kadim geleneklerimizden kopmaya başladı. Bu kopmalar maalesef bu tür üzücü hadiselerin de yaşanmasına sebebiyet veriyor. Eşler arasındaki ufak tartışmaların bile adliyelere taşınıyorsa burada ciddi bir sorun vardır. Aile büyüklerinin, uzmanların eşler arasındaki sorunların çözümüne müdahil olması gerekiyor. Ufak tartışmalara bile 6 ay evden uzaklaştırma verildiğinde siz o eşleri bir daha bir araya getiremezsiniz. Kadim geleneğimize dönmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

“MANEVİYATIMIZI KAYBEDERSEK NEFSİMİZİN OYUNCAĞI HALİNE GELİRİZ”

Tüm problemlerimizin kaynağını maneviyat eksikliğinden dolayı olduğuna vurgu yapan Alimeler ve Medreseler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek ise “Maneviyat eksikliği aile ve toplumsal birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Silvan’da yaşanan acı olay da yine maneviyat eksikliğinin bir sonucudur. Şuan olayın taraflarına sorulsa iki tarafta pişman olduklarını söylerler. Ama insan bir işin akıbetini düşünmeden anlık olarak fevri hareketler felaketlere sebep oluyor. Bir insan eğer Allah ile bağlantısını güçlü tutarsa bu bağ insanı bu gibi musibetler sırasında korur. Bir insanın canına kast etmenin vebalini, beraberinde getireceği musibetleri hep maneviyat akla getirir.  Aslında insanı kontrol eden, insanı her türlü kötülüklerden koruyan ve yönlendiren maneviyattır. Siz bunu kaybettiğinizde nefsinizin oyuncağı haline dönüşürsünüz. Allah-u Teâlâ insana sürekli bu hususta emirler vermiştir. Yine Peygamber Efendimiz’in hayatı ve hadisleri insandaki maneviyatı geliştirmek için örneklerle doludur. Ahlak anlayışımızdan ve geleneklerimizden uzaklaşmamızın sonucu olarak her gün kan, gözyaşı, her türlü haramların diz boyu olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TELEVİZYON DİZİLERİ VE SOSYAL MEDYA ŞİDDETE TEŞVİK EDİYOR”

“Toplumu muhafaza etmenin en önemli yolu İslami bir terbiyenin verilmesidir.” diyen Şimşek, şöyle devam eti: “İnsanlar bu duyguları taşımadığı zaman kontrol edilemiyor. İşte görüldüğü gibi bir anlık öfke onlarca canın yitirilmesine sebebiyet verebiliyor. Herkesin bu manevi değerlerin toplumumuza kazandırılması için çaba harcaması gerekiyor. Allah’tan korkmayan bireylerin yetişmesi bu toplum için felakettir. Bu konuda Diyanet, üniversiteler ve medya etkin bir şekilde kullanılarak toplumumuza maneviyatı aşılamamız gerekiyor. Ayrıca bugün en çok izlenen dizilerin toplumu şiddete teşvik ettiğini görüyoruz. Yine internette videolar oyunlar hep şiddeti normalleştiren türden. Bunun sonuncunda insanlar öfkelerini şiddete yönlendiriyor ve bu tür acı sonuçlar meydana geliyor.”

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir