• DOLAR 6.098
  • EURO 6.607
  • ALTIN 325.72
  • ...
Çin'in uyarılarına rağmen Hong Konglular sokaklardan çekilmedi
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Sivil İnsan Hakları Cephesi adlı sivil örgütün organize ettiği protesto yürüyüşleri bugün de devam etti.

Yağan yağmur nedeniyle şemsiyeleriyle sokağa dökülen on binlerce siyah elbiseli gösterici, Çin destekli yönetime karşı yapılan eylemlerin 11'inci haftasında da yine meydanlara çıktı.

Victoria Parkı'nda bir araya gelen protestocular, sağanak yağmura rağmen, "Bağımsız Hong Kong!", "Tasarıyı geri çek", "Demokrasi istiyoruz!" sloganları atarak protestolarını sürdürdü.

Sokağa çıkan Hong Konglular, suçluların Çin'e iadesini kolaylaştıran yasa teklifinin tamamen iptal edilmesini, barışçıl eylemlerin 'isyan' olarak görülmemesini, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını ve bölgedeki siyasi reformların devam etmesini talep ediyor.

Göstericiler Çin destekli lider Carrie Lam'ın da istifa etmesini isterken, Hong Kong yönetimini destekleyen kimi grupların da karşıt yürüyüşler düzenledikleri gelen haberler arasında.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde hüküm giyen veya haklarında suç isnadı olan kişilerin Çin'e, Makao Özel İdare Bölgesi'ne ve Tayvan'a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı politik suçları içermiyor.

Öte yandan Pekin yönetimi, yabancı güçleri eylemleri kışkırtmakla suçlarken, Shenzen kenti sınırlarına zırhlı araç ve ağır silahlar yığarak tatbikat yapması göstericileri sokaklardan çekmeye yetmedi.

Protestolar dronelarla kayıt altına alınırken, ambulans ve sağlık ekipleri de alanda hazır tutuluyor. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir