• DOLAR 6.769
  • EURO 7.634
  • ALTIN 366.799
  • ...
Rusya uyardı: Bilgisayarınızın kamerasını ve mikrofonunu bantlayın!

Kişisel bilgisayarların ve akıllı telefonların korsan saldırısından korunması için uyarıda bulunan Rus hükümetine bağlı kalite kontrol kurumu Roskaçestvo, bilgisayarların kullanılmadıkları zamamanlarda kamera ve mikrofonların bantla kapatılmasını önerdi.

Roskaçestvo, kişisel bilgisayarların ve akıllı telefonların korsan saldırısından korunması için bir dizi tavsiye yayınladı.

Roskaçestvo Dijital Ekspertiz Merkezi'nden uzmanlar, öncelikle cihaza muhakkak anti virüs programı yüklenmesi ve işletim sistemlerinin güncel tutulması gerektiğine işaret etti.

Dikkat çekici bir tavsiye ise, kullanılmadıkları zamamanlarda kamera ve mikrofonların bantla kapatılması yönünde.

Uzmanlar bazı virüslerin kamera ve mikrofonu aktive edebildiğini belirtiyor.

WhatsApp'ın eski bir versiyonu üzerinde Android ve iOS yüklü telefonlara bulaşan Pegasus adlı casus program bunlardan bir tanesi.

 Roskaçestvo yetkilileri, konum bilgileri, kamera ve mikrofona erişmek isteyen uygulamalara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Bu arada ABD'nin kamu aleyhine faaliyetlerini deşifre ederek dünyada büyük yankı uyandıran Edward Snowden de, Facebook'un kullanıcılarını gizlice gözetlediğini açıklamış, “Önümüzdeki haftalarda Facebook, Instagram ve Youtube'un sizi nasıl casus gibi izlediklerini ve sizin hakkınızda ne kadar bilgi sahibi olduklarını nasıl sınırlandıracağınızın yollarını açıklayacağım. Onları kullanıyorsanız, gözünüz açık olsun” ifadelerini kullanmıştı.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir